Szanowni Państwo, Osoba z obciążającym wywiadem rodzinnym odnośnie gruczolakoraka jelita grubego

1 odpowiedzi
Szanowni Państwo,

Osoba z obciążającym wywiadem rodzinnym odnośnie gruczolakoraka jelita grubego nie chce się poddać kolonoskopii.

Czy "kolonoskopia rezonansem magnetycznym" jest w stanie wykryć gruczolakoraka jelita grubego w stopniu "in situ", ewentualnie w I stopniu zaawansowania?

Czy do wykrycia gruczolakoraka jelita grubego w I lub II stopniu zaawansowania wystarczy wykonanie bezkontrastowego RM jamy brzusznej, lub RM całego ciała? Jeżeli tak, to czy lepiej wykonać RM jamy brzusznej, czy RM całego ciała?

Zakładam, że powyższe dwa badania nie są w stanie wykryć zmiany "in situ", natomiast uwidaczniają gruczolakoraka jelita grubego w III stopniu zaawansowania - czy się mylę?

Wiem, że warto wykonać immunochemiczny test na krew utajoną w kale. Czy warto również wykonać badania CEA, M2-PK i Septyna 9?

Dziękuję Państwu za odpowiedzi.
Nie MRi nie wykryje zmian in situ ani w I w II stopniu zależy od zaawansowania. Badaniem zalecanym jest kolonoskopia. NFZ dla osób po 65 rż oraz obciążonych oferuje badanie w znieczuleniu ogólnym. W znieczuleniu ogólnym można też zrobić prywatnie i macie spokój na 10 lat jak nic nie będzie.
Test warto wykonać tylko jak nie chcecie robić kolonoskopii to trochę mija się z celem.
Markery są do monitorowania leczenia choroby a nie do jej wykrywania. Więc może się okazać że marker jest w normie a jest już II stopień zaawansowania.
Pewnym wyjściem jest kapsułka dojelitowa ale jest droższa od prywatnej kolonoskopii w znieczuleniu więc mija się z celem i jest dużo mniej dokładna.
Badaniem zalecanym u osób obciążonych w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia. I chyba nie warto iść na skróty. Podczas badania można na spokojnie ocenić jelita pobrać wycinki czy usunąć polip.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.