Szanowni Państwo, stomatolog zasugerował mi usunięcie ósemek (żadna z nich jeszcze nie wyszła). Powo

1 odpowiedzi
Szanowni Państwo, stomatolog zasugerował mi usunięcie ósemek (żadna z nich jeszcze nie wyszła). Powodem jest to, że będą wychodzić długo i boleśnie, bo nie mają miejsca, a przede wszystkim mogą pokrzywić moje zęby - na dole i tak mam stłoczenia i nie chcę mieć gorszych, ale na górze nosiłam aparat stały i nie chciałabym tego powtarzać. I właśnie to ryzyko pokrzywienia zębów powoduje, że chcę usunąć te zęby. Byłam na konsultacji u chirurga szczękowego i ten lekarz uznał, że kwalifikuję się do zabiegu. Jednak problem jest inny. Uprzedził mnie o możliwych powikłaniach tj. uszkodzeniu nerwu, co może skutkować niedowładem krótkotrwałym lub nawet stałym w obrębie twarzy - np. kącik ust, broda, język... Chciałam zapytać, jak duże jest to ryzyko i czy warto je podejmować. Pracuję jako logopeda i bardzo się boję... Czy to jest 3% czy raczej 30% przypadków? Będę wdzięczna za pomoc, radę.
Czy lepiej usunąć te biedne zęby (których nie czuję, nic mnie nie boli póki co, nie dawały o sobie znać), czy ryzyko jest takie, że lepiej, aby pokrzywiły moje zęby i mieć raz jeszcze aparat? Szukam mniejszego zła...
Do udzielenia rzetelnej rady potrzebny jest pantomogram. Proszę uprzejmie przesłać go na adres znaleziony na moim blogu
Postaram się coś doradzić.
Od razu odpowiem na pytania dotyczące parezy nerwu zebodolowego dolnego. Ryzyko parezy istnieje zawsze u każdego pacjenta. Statystycznie wynosi ono około 1-2%. Trudniejsze przypadki oscylują wokół 10%.
Ryzyko szacuje się na podstawie objawów radiologicznych widocznych na pantomogramie.
Pareza NIE JEST paraliżem czy niedowładem. Jest to osłabienie czucia (mrowienie) dolnej wargi po stronie operowanej. Twarz wygląda i zachowuje się normalnie. Jednak dla osoby pracującej głosem może być to stan bardzo uciążliwy.
Więcej na ten temat można znaleźć na moim blogu chirurgdentysta Wojciech Bukowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.