Szanowni Państwo, W poprzednim roku na skutek częstej i długiej jazdy na rowerze, nabawiłem się k

3 odpowiedzi
Szanowni Państwo,

W poprzednim roku na skutek częstej i długiej jazdy na rowerze, nabawiłem się kontuzji, której objawem był ból w lewym kolanie, od jego wewnętrznej strony. Dokuczał on również podczas biegania, oraz podczas schodzenia w dół - przykładowo po stromej drodze. Potrafiłem wywołać ten ból robiąc wykrok, ustawiając bolące kolano/nogę z tyłu. Po wykonaniu rezonansu magnetycznego, oraz konsultacji z ortopedą, okazało się, że mam przeciążony przyczep głowy mięśnia czworogłowego. Fizjoterapeuta zalecił przerwę ok 4 tygodni, rozciąganie mięśnia czworogłowego, oraz wzmocnienie "czwórek", oraz "dwójek". Po ok 6-7 tygodniach przerwy, podczas aktywności fizycznych bólu nie czuć, natomiast dalej potrafię go wywołać wykrokiem.

Moje pytanie jest następujące. Czy faktycznie jest to dobry pomysł, aby angażować mięsień czworogłowy w rozciąganie, lub ćwiczenia na siłowni, kiedy jeden z jego przyczepów jest/był przeciążony?

Serdecznie dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Michał,
Dzień dobry,

Ból kolana pojawiający się po długiej jeździe na rowerze może wynikać między innymi z nieprawidłowo dobranej pozycji na rowerze. Myślę, że jeśli jeździ Pan sporo na rowerze warto zgłębić tę kwestię udając się do miejsca, które specjalizuje się w tzw. bikefittingu.
Samo przeciążenie mięśnia czworogłowego jest konsekwencją zaburzeń biomechaniki całej kończyny dolnej. Bardzo częstą zdarza się, że pewne mięśnie niejako "wyłączają się" przez co inne muszą przejąć ich funkcję i pracować że zdwojoną siła. Rozciąganie a raczej rozluznianie mięsna ma sens jeśli połączone będzie z wprowadzaniem ćwiczeń prawidłowego wzorca, w innym wypadku sytuacja będzie się powtarzać. Jak w każdym przypadku do postawienia indywidualnych zaleceń i ułożenia planu terapii niezbędna jest pełna analiza problemu.
Pozdrawiam serdecznie,

Maciej Popiołek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mięsień, aby prawidłowo funkcjonował musi być silny i rozciągnięty. Przede wszystkim trzeba porównać kończynę, która daje dolegliwości bólowe, z tą która nie daje. Jeśli np różnica w rozciągnięciu jest widoczna, należy dążyć do wyrównania zakresu ruchu. Dolegliwości bólowe mogą być wywołane dystorsją powięziową tzw dystorsja kontinuum (wg koncepcji FDM), którą z powodzeniem można poddać terapii i zlikwidować dolegliwości bólowe.
Pozdrawiam
Kamil Struk
Witam,
Szanowny Pacjencie, do obecnego procesu leczenia można dołączyć zabiegi typu osocze bogatopłytkowe PRP, komórki macierzyste, może kwas hialuronowy?
Warto dołączyć zabiegi fizykalne celem przyśpieszenia obniżenia dolegliwości bólowych np. głęboka oscylacja czy terapia energotonowa Hi Top.
Z poważaniem
Wojciech Szulborski
Sugeruję wizytę: Kinesiotaping - 30 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.