Szanowni Państwo - Witam. jakie najczęstsze mechanizmy obronne używa osoba w depresji o głównie obni

2 odpowiedzi
Szanowni Państwo - Witam. jakie najczęstsze mechanizmy obronne używa osoba w depresji o głównie obniżonym nastroju (pesymizm, bezradność, automatyzm) i stanach dysforycznych oraz "latentnych" emocjach "pozytywnych"?
Bardzo trudne pytanie - ponieważ w depresji czy zaburzeniach nastroju głównie zwraca się uwagę na objawy takie jak nastrój depresyjny lub nastrój depresyjno-dysforyczny. Depresja to choroba mózgu i w takim stanie pacjentowi wykonywanie codziennych obowiązków lub angażowanie się w jakiekolwiek aktywności przychodzi z trudem. Coś co dla nas jest łatwe do wykonania dla osoby w depresji jest tak samo trudne jak wspinaczka na Mount Everest dla osoby, która nigdy się nie wspinała. Ciężko tutaj mówić o mechanizmach obronnych - bardziej sugerowałbym przyjrzenie się temu jak ta osoba funkcjonuje i czy faktycznie występują u niej objawy depresji. Jeżeli takowe są to zaleca się konsultacje z lekarzem psychiatrą a później udział w psychoterapii. Pozdrawiam Marcin Miller

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Jak to zazwyczaj bywa w psychologi to zależy. Depresja może mieć podłoże biologiczne i być wynikiem zaburzeń procesów fizjologicznych. W takim przypadku ciężko powiedzieć, żebyśmy mieli do czynienia z mechanizmami obronnymi.
W psychoterapii Gestalt powiedzielibyśmy, że mechanizmem najbardziej charakterystycznym dla depresji jest retrofleksja, czyli skierowanie energii, która powinna iść na zewnątrz do wewnątrz (chociaż w przypadku Gestaltu mówimy bardziej o mechanizmach unikania kontaktu, niż o mechanizmach obronnych). W psychoterapii Gestalt pracujemy głównie nad zmianą kierunku wyrażania tej energii. Oczywiście pod słowem energia mam tu na myśli emocje, które często są zatrzymane.
Pozdrawiam
Anna Lewandowska-Bernat

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.