Szukam psychologa rozumiejącego takie terminy i zjawiska jak "pseudomutual family" i "arrested devel

3 odpowiedzi
Szukam psychologa rozumiejącego takie terminy i zjawiska jak "pseudomutual family" i "arrested development". I ich wpływ na tworzenie więzi u dziecka w dorosłym życiu.
Zapraszam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,

Przytaczane przez Pana/Panią zagadnienia związane z dynamiką między członkami rodziny (w szczególności, gdy cierpią oni na narcystyczne zaburzenie osobowości), w której rodzina wewnątrz zaczyna funkcjonować w pewnym napięciu i pogłębiającej się sieci konfliktów, jednocześnie w mechanizmie obronnym prezentując się na zewnątrz jako spójna i szczęśliwa, najlepiej adresuje teoria relacji z obiektem. To teoria psychodynamiczna, która uznaje za kluczowy w rozwoju człowieka, właśnie wpływ relacji dziecka z kluczowymi postaciami w jego życiu. Jeśli relacje te zbudowane są w sposób dysfunkcyjny, mogą zaowocować poczuciem odrzucenia, bycia niewystarczającym, a także również zahamowaniem rozwoju emocjonalnego i spowodować liczne konsekwencje w dorosłości, takie jak zaburzenia przywiązania, trudności z radzeniem sobie z emocjami, nieumiejętność wchodzenia w zależność oraz zaburzenia osobowości.

Jestem psychologiem i psychoterapeutką psychodynamiczną, w swojej pracy odnoszę się także do teorii relacji z obiektem oraz metody TFP (Transference Focused Psychotherapy).
Przyjmuję stacjonarnie w Warszawie, przy Placu Zbawiciela, udzielam także konsultacji online. Zapraszam do kontaktu.
"Pseudomutual family" odnosi się do rodzaju rodziny, która na zewnątrz wydaje się zjednoczona i harmonijna, ale w rzeczywistości relacje między jej członkami są powierzchowne i oparte na unikaniu konfliktów. Taka rodzina może unikać rzeczywistych problemów i dyskusji na trudne tematy, tworząc iluzję wzajemnego zrozumienia i wsparcia.

Dziecko wychowane w takiej rodzinie może mieć trudności z nawiązywaniem głębokich, autentycznych relacji, ponieważ nauczyło się ukrywać swoje prawdziwe uczucia i myśli.
Może unikać konfliktów w relacjach, co prowadzi do niewyrażania swoich potrzeb i uczuć.
Może mieć problem z byciem autentycznym i szczerym w związkach, ponieważ w dzieciństwie nauczyło się, że autentyczność prowadzi do napięć i nieporozumień.

"Arrested development" odnosi się do zatrzymania lub opóźnienia w rozwoju emocjonalnym lub psychicznym jednostki. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak trauma, nadużycia, zaniedbania, lub brak wsparcia emocjonalnego w kluczowych momentach rozwoju.

Osoba może mieć trudności z zarządzaniem swoimi emocjami i reagowaniem na stresujące sytuacje w dorosłych relacjach.
Może mieć trudności z zaufaniem innym, co utrudnia tworzenie bliskich, intymnych związków.
Może przejawiać silny lęk przed odrzuceniem i być nadmiernie zależna od partnera, co może prowadzić do niezdrowych wzorców przywiązania.

Przy takiej identyfikacji problemu sugerowałbym zastosowanie :
- Terapii rodzinnej
- Terapii CBT
- Budowie umiejętności emocjonalnych