Szumy uszne, niedosłuch w zakresie wysokich częstotliwości, możliwe przyczyny

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
jestem mężczyzną w wieku 28 lat. Dokładnie trzy lata temu udałem się na badania do pracy, gdzie przeprowadzono badanie audiologiczne. Badanie wykazało obustronny, identyczny na ucho L i P niedosłuch w zakresie wysokich częstotliwości. Pani poinformowała mnie, że nie słyszę częstotliwości, które nie występują w naturze, ale żeby "podciągnąć" mój słuch przepisała mi lek Betaserc. Dodam, że nigdy wcześniej nie cierpiałem na żadne dolegliwości związane ze słuchem. Podczas kuracji lekiem pamiętam, że dziwnie się czułem i zacząłem bardzo zwracać uwagę na to, czy słyszę tak jak każdy normalny człowiek. Niestety, przy następnej wizycie i badaniu miałem trudności żeby odróżnić piski w moim uchu od dźwięków podczas badania. Wynik audiogramu wyszedł identyczny jak przed zażyciem leku. Od tamtej pory cierpię na szumy uszne. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie - czy to możliwe, żeby lek Betaserc wywołał u mnie szumy uszne? Jednego dnia jest lepiej, innego gorzej jednak zawsze towarzyszy mi pisk o różnej częstotliwości. Czytałem o różnych przyczynach szumów i poniżej napiszę o rzeczach, które wydają mi się istotne:
- przez ostatnie lata co zimę przechodziłem zapalenie ucha środkowego. Każda infekcja kończyła się tą chorobą, do momentu kiedy poddałem się operacji przegrody nosowej.
- bardzo często mam uczucie zatkanego ucha, częściej prawego. Kiedy przełykam ślinę to słyszę, jak coś "cyka" mi w uszach.
- dwa lata temu alergolog stwierdził związek między moim słuchem a nieżytem nosa, który stwierdził. Brałem ponad rok leki na alergię, zrobiłem wszystkie badania alergologiczne (płytkowe, krwi, na roztocza i pleśnie). Leki nie pomagały, a badania nie wykazały żadnych alergii. Leki odstawiłem.
- rok temu udałem się na badania Opis: Obustronnie uzyskano prawidłowe odpowiedzi z pnia mózgu. Analiza czasu utajenia kolejnych elementów odpowiedzi wykazała obustronny niedosłuch. Próg słuchu UL 50dB, UP 50dB. Hypoacusis perceptiva a. bil. TEOAE-obustronnie brak. DPOAE-obustronnie brak odpowiedzi dla f>1,5 kHz.
- audiogram dla ucha L i P jest niemal identyczny. Prosta linia na poziomie 20dB do 1khz, potem spadek liniowo w dół aż do 4kHz na poziomie 65dB.

Drodzy lekarze, podsumowując:
- skąd mogły nagle pojawić się szumy, czy któraś z powyższych informacji może mieć na nie wpływ?
- niektórzy twierdzą, że mój niedosłuch może być wrodzony. Dlaczego w takim razie szumy uszne pojawiły się dopiero trzy lata temu?
- są podzielone opinie czy powinienem nabyć aparat słuchowy. Jeśli tak to jeden czy dwa?
- czy niedosłuch i szumy mogą być konsekwencją zapalenia ucha środkowego?
- jak wyeliminować i sprawdzić przyczyny szumów usznych?
- jakie badania jeszcze mógłbym wykonać, żeby upewnić się co jest przyczyną moich dolegliwości?

Będę bardzo wdzięczny, jeśli ktoś z Państwa zechce podpowiedzieć mi co mogę zrobić.
Z wyrazami szacunku,
Piotr
wygląda to na uraz akustyczny stąd też i szumy .Leczy to Instytut Fizjologii i patologii słuchu w Kajetanach, z oddziałem w Gdańsku na ul. Białej

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
Prawdopodobnie to szumy uszne?rozważyć należy również blokadę trąbki słuchowej lub zespół ziejącej trąbki słuchowej?
W odniesieniu do szumów usznych konieczna jest pełna diagnostyka otoneurologiczna - z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: badania laboratoryjne (hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego, jonogram, czaszy krzępnięcia), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych. Do rozważenia również konsultacja okulistyczna z oceną naczyń dna oka, które swoją morfologią mogą odpowiadać naczyniom ucha wewnętrznego?
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego w zależności od przyczyny, metody TRT ? neuromodulacji?- w zależności od etiologii!
W odniesieniu do zespołu ziejącej brak jest obiektywnego badania pozwalającego w 100% potwierdzić powyższy zespół. Obecnie w diagnostyce wykorzystujemy:
1. Obserwację w mikrootoskopii ewentualnych ruchów błony bębenkowej podczas faz oddychania
2. Endoskopię nosogardła
3. Badanie audiometrii impedancyjnej
4, Obrazowanie struktur trąbki słuchowej w badanie HRCT w pozycji leżącej.
Dopiero całość obrazu klinicznego oraz wyniki badań dodatkowych pozwalają rozpoznać zespół ziejącej trąbki słuchowej.
Proszę zapoznać się również z informacjami zawartymi w linku:
szeptemnaucho.blox.pl/2016/01/zespol-ziejacej-trabki-sluchowej-czyli-Polaku.html

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego leczenia proszę o kontakt.
Pozdrawiam!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Odpowiadając w krótkich żołnierskich słowach bo trudno na tyle pytań odpowiedzieć obszernie i wyczerpująco (wymagałoby to kilku stron tekstu - diagnostyka różnicowa, możliwości leczenia, przyczyny itd.)- najkrocej mówiąc - pytania na te odpowiedzi może Pan uzyskać w rozmowie z lekarzem w Poradni Audiologicznej - Szumów Usznych lub Laryngol - wymaga rozmowy - pytania i odpowiedzi plus badanie laryngol i dodatkowe i czasu- natomiast postępowanie zależy głównie od tego jak Pan znosi te objawy - jak Pan na codzień funkcjonuje, czy szumy uszne i w jakim stopniu zaburzają funkcjonowanie, podobnie z niedosłuchem - w jakim stopniu zaburzają komunikację? jeśli nie zaburzają - to obserwacja (i oczywiście w miarę możliwości diagnostyka - wykluczenie lub potwierdzenie istotnych przyczyn) a jeśli istotnie przeszkadza to leczenie- aparatowanie (jeśli aparatowanie to optymalne jest obuuszne ale finansowo droższe)
Pozdr

Eksperci

Barbara Bobrzyńska

Barbara Bobrzyńska

Laryngolog

Kraków

Małgorzata Tomaszewska

Małgorzata Tomaszewska

Laryngolog

Warszawa

Aleksandra Marschall (Szymajda)

Aleksandra Marschall (Szymajda)

Laryngolog

Kraków

Weronika Rokosz

Weronika Rokosz

Stomatolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Protetyk stomatologiczny

Łódź

Hanna Klimenka

Hanna Klimenka

Laryngolog

Gorzów Wielkopolski

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: szum w uszach
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.