Szumy w uszach! Ile czasu trwa diagnoza i leczenie?

4 odpowiedzi
Mam szumy w lewym uchu, bardzo silne. Nie ustają od paru lat. Miałam badanie CT scan i nie wykazało nic w głowie. Tu, w U.k szumów ustnych się nie leczy, ale z takimi dolegliwościami nie da się żyć. Czy jest mi w stanie pomóc lekarz i ile takie rozpoznanie, leczenie może trwać?
W Stanach, w Niemczech i w Polsce leczy się szumy uszne metodą habituacji, inaczej TRT - tinnitus retraining therapy. Proszę coś znaleźć na ten temat w internecie, gdyż to zbyt obszerny temat na opisywanie tutaj. Z doświadczenia mojego i wielu laryngologów farmakoterapia przetrwałych szumów jest nieskuteczna :(. Nie wiem jaki jest słuch, czy są zawroty głowy, bóle głowy, skurcze mięśni twarzy, co stwierdza się w badaniu laryngologicznym itp. - dużo niewiadomych. Jeśli szumy są jednostronne i naprawdę uporczywe, a w otoskopii obraz ucha prawidłowy, być może że diagnostykę trzeba poszerzyć o MR / angioMR by stwierdzić czy naczynie nie uciska na nerw słuchowy.

Myślę, że warto pomyśleć o TRT.
Szumy uszne im dłużej trwają rym są trudniejsze do wyleczenia. W części przypadków udaje się uzyskać zmniejszenie natężenia i głośności szumu . Powinna byc wykonan jeszcze inna diagnosyka ,Doppler tt szyjnych i kręgowych rezonas magnetyczny katów mostowo- móżdżkowych i kanału nerwu słuchowego, lipidogram oraz konsultacja neurologiczna i laryngologiczna , powtórzone badania słuchu
Witam!
Jak długo - wszystko jest składową w jakiem czasie uda wykonać się pełną diagnostykę?
W odniesieniu do szumów usznych konieczna jest pełna diagnostyka otoneurologiczna - z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: badania laboratoryjne(hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych.
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego, metody TRT, metody neuromodulacji w zależności od etiologii!
W przypadku pytań proszę o kontakt.
Zapraszam -
Marcin Daroszewski
laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!