Szyna relaksacyjna - gdzie kupić?

4 odpowiedzi
Mam 18 lat. Dentysta zdiagnozował u mnie bruksizm, gdyż podczas kontroli odkrył starte szkliwo na ósemkach (chyba to są ósemki, te na samym końcu). Nie chciałbym dalej ścierać zębów. Przeczytałem o szynach relaksacyjnych. Mam dwa pytania:
1) Czy naprawdę warto wykonywać taką szynę na zamówienie u dentysty? Proszę o odpowiedź jako zwykły człowiek, nie jako specjalista nastawiony na zysk :) Widziałem, że można kupić samemu taką szynę za 20-30zł. Z tego co wiem koszt takiej u dentysty to minimum 10 razy tyle.
2) Jak długo nosi się taką szynę? Nie wiedziałem, że zgrzytam zębami, więc raczej nie będę też wiedział jeżeli by to ustąpiło.
Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi :)
WITAM
PRZYKRO MI BARDZO, JESTEM CZŁOWIEKIEM I ZAWSZE PODCHODZĘ DO PACJENTÓW Z SERCEM, A NIE Z NASTAWIENIEM NA KASE. LEKARZ KTÓRY BADAŁ, DOSKONALE POINFORMOWAŁ O PROBLEMIE. PRZEZ INTERNET NIKT PANA NIE ZDIAGNOZUJE A TYM BARDZIEJ NIE ZAPLANUJE LECZENIA Z KOSZTORYSEM. TO TAK JAK CHCE PAN KUPIĆ BLUZKE ROZMIAR UNIWERSALNY I ROZMIAR DOPASOWANY DO PANA PARAMETRÓW. MOŻNA WYGLĄDAĆ ELEGANCKO LUB JAK PO STARSZYM BRACIE. DECYZJA NALEŻY DO PANA. Z POWAŻANIEM.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przy zdiagnozowanym bruksizmie szyna to pierwsze co powinien Pan wykonać. To jednak nie jest docelowe leczenie. W Prisma Dent współpracujemy ze specjalistami leczącymi to schorzenie. Co do szyny relaksacyjnej z allegro to podobnie jak z okularami sprzedawanymi na bazarze... można, ale wątpię, żeby pomogło. Pozdrawiam
Witam!
Bruksizm należy do tzw. parafunkcji narządu żucia. Uszkodzone zostaje szkliwo zębów a później zębina oraz w późniejszym czasie staw skroniowo-żuchwowy. Aby wykonać profesjonalną szynę relaksacyjną, lekarz stomatolog wykonuje wycisk odpowiednią masą wyciskową - wycisk zębów szczęki lub żuchwy. Tu decyzja należy do lekarza, jak również rodzaj płytki, z której powstanie szyna w laboratorium protetycznym. Lekarz dobiera grubość szyny oraz jej konstrukcję np. twarda, miękko-twarda, jednoszczękowa, dwuszczękowa oraz dobiera inne parametry płytki, która podczas obróbki w specjalnej maszynie stanie się szyną relaksacyjną. W niektórych przypadkach zostaje wykonana szyna w tzw. zgryzie konstrukcyjnym.
Szyna wykonana u specjalisty ma za zadanie chronić zęby przed starciem, spowodować relaksację mięśni przywodzących żuchwę oraz zabezpieczyć staw skroniowo-żuchwowy przed uszkodzeniami. Bardzo dokładnie wyjaśniłam zadania szyny relaksacyjnej, jej budowę oraz funkcje w poprzednich postach.
Szyny kupowane w sklepach sportowych nie spełniają żadnej z tych funkcji. Moczone w gorącej wodzie dopasowują się do kształtu powierzchni żującej zębów. Taka szyna nie uchroni Pana przed w/w destrukcjami narządu żucia. Czas użytkowania szyny relaksacyjnej zależy od reakcji receptorów zawiadujących położeniem żuchwy w trzech płaszczyznach. Po zniwelowaniu bruksizmu przestajemy nosić szynę.
Podczas terapii parafunkcji narządu Pacjent jest pod stałą opieka lekarza.
Poza noszeniem szyny relaksacyjnej Pacjent wykonuje specjalne ćwiczenia, jakie poleca mu lekarz stomatolog.
Nie rozumiem, jak można podejrzewać specjalistę lekarza stomatologa z wieloletnim doświadczeniem o chęć zysku na Pana schorzeniu. My, lekarze nieustannie pogłębiamy swoją wiedzę, aby nieść pomoc w każdym przypadku. Pana myślenie jest bardzo krzywdzące a podejrzenia nieuzasadnione.
Decyzja jednak należy do Pana.
Proszę również zapytać swojego lekarza prowadzącego o zasadności wykonania szyny relaksacyjnej. Uzyska Pan zapewne jeszcze obszerniejszą odpowiedź.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Dzień dobry, szyny które dostaje mój pacjent, mają odwzorowane powierzchnie żujące zębów górnych i dolnych.Dlatego zamykając buzię, pacjent blokuje zęby górne z dolnymi i nie może nimi zgrzytać ! A o to chodzi w płytce. W zależności o starcia płytki mogą być twarde lub miękkie. W płytce nie może Pan móc zgrzytać, czyli przesuwać żuchwy we wszystkich kierunkach ,bo taka płytka nie ma sensu - i tak będzie Pan ścierał zęby tylko tym razem o płytkę. Nie widziałam i nie słyszałam o płytkach dla każdego, ale jeżeli one istnieją , to na pewno nie mają odwzorowanych powierzchni żujących zębów i tym samym nie spełniają swojego zadania. Wybór należy do Pana. Pozdrawiam dr Kręcisz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.