Tarczyca - wyniki badan

1 odpowiedzi
Witam. Mam 37 lat. Na stale mieszkam poza granicami Polski. Mam pytanie odnosnie moich wynikow dotyczacych tarczycy poniewaz w mojej rodzinie mama ma Hashimoto. Moje wyniki T4 16,4 pmol/L ( norma 12-22), TSH 0,52miu/L ( norma 0,35 - 5,5 ) . Czy powinnam zrobic TP i TGO poniewaz lekarze tutaj mowia,ze wszystko jest w porzadku i nie ma takiej potrzeby? Nadmienie, ze USG tarczycy robilam 2 lata temu i wszystko bylo w porzadku.
Szanowna Pani,

Oczywiście choroba Hashimoto u Mamy nie musi automatycznie oznaczać, że u Pani podobne zaburzenia autoimmunologiczne również się pojawią. Ryzyko jest jednak wyższe niż w populacji ogólnej.

Przede wszystkim należy rozważyć obecność klinicznych objawów niedoczynności tarczycy. Problemy takie jak zła tolerancja zimna, wypadanie włosów, niepłodność, objawy depresyjne mogą wskazywać na etiologię związaną z obniżoną funkcją gruczołu tarczowego. Objawy niedoczynności -podobnie jak cechy zapalenia i zaniku tarczycy w USG - są jednak informacją o dość zaawansowanym procesie uszkodzenia gruczołu przez własny system odpornościowy.

Prawidłowy, a nawet bliższy dolnej granicy normy wynik TSH raczej przemawia za prawidłową czynnością tarczycy. Jednakże anty-TPO i anty-TG rzeczywiście lepiej nadają się do rozpoznania ch.H. i są w stanie naprowadzić na właściwą diagnozę zanim pojawią się zmiany w tarczycy, których wynikiem będzie obniżona produkcja hormonów i wzrost TSH. Innymi słowy, aTG i aTPO umożliwiają wykrycie ch.H. w stadium przedklinicznym.

W przypadku nieprawidłowych wyników badań należy zgłosić się do endokrynologa, który pokieruje dalszym leczeniem. Nie musi ono oznaczać od razu podania hormonów tarczycy. Może np. obejmować zmniejszenie ekspozycji na czynniki wywołujące rozwój choroby, np. związane z dietą i florą bakteryjną organizmu. Wymaga to jednak wnikliwego podejścia lekarza o szerokiej i aktualnej wiedzy medycznej.

Mam nadzieję, że te uwagi będą dla Pani pomocne.
Łączę wyrazy poważania,
dr n. med. Michał Lewandowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Teresa Maltuch-Kosałka

Teresa Maltuch-Kosałka

Ginekolog

Dąbrowa Górnicza

Magdalena Hildebrandt

Magdalena Hildebrandt

Radiolog

Pruszcz Gdański

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek

Endokrynolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 485 pytań dotyczących usługi: choroby tarczycy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.