Te wyniki testów pedagogicznych świadczą o głupocie czy dysleksji? Czyta w przeciętnym tempie w spos
2
odpowiedzi
Te wyniki testów pedagogicznych świadczą o głupocie czy dysleksji? Czyta w przeciętnym tempie w sposób wyrazowy z nielicznymi błędami typu przekrecanie wyrazów zmiana litery lub brzmienia końcówek wyrazów domysły. Uczennica wykazuje słabe rozumienie czytanego tekstu na głos. Przeciętne rozumienie stwierdza się w sytuacji czytania po cichu. Pisząc ze słuchu zauważa się występowanie błędów o zróżnicowanym charakterze - typowo ortograficzne - niska świadomość ortograficzna - typowo osłabiona percepcjia słuchowa i umiejętności fonologiczne (słuch fonemenowy analiza i synteza głoskowa pamięć fonologiczna) - typowo słuchowo - wzrokowo zaburzenie integracji tychże funkcji. Poziom graficzny pisma jest obniżony (litery niekształtne pismo niepłynne) tempo pisania przeciętne. Wypowiedzi pisemne i ustne uczennicy są na niskim poziomie pod względem słownictwa i konstrukcji językowej. Z matematyki obserwuje się barki z lat wcześniejszh dotyczących min. działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych mnożenia i dzielnia pisemnego oraz podstaw geometrii.
Nie ma czegoś takiego jak głupota! Jest jakaś dysfunkcja. Brak informacji o p/k! Możliwe że to zaburzenia lub zaniedbania funkcji poznawczych. Proszę skonsultować ze specjalistą.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Testy pedagogiczne, których opis został przytoczony, nie służą do diagnozy "głupoty", a do oceny stopnia ryzyka dysleksji. Na końcu wyników powinna być postawiona hipoteza diagnostyczna (np. dziecko zagrożone dysleksją/dysortografią) lub ostateczne rozpoznanie. Uczennica powinna mieć także wykonane badanie psychologiczne służące do pomiaru inteligencji, które rzuci dodatkowe światło na opisane wyżej wyniki - dysleksję rozwojową co do zasady stawia się dzieciom w normie intelektualnej i być może o to w postawionym pytaniu chodzi, aczkolwiek określenie "głupota" jest bardzo negatywne i stygmatyzujące.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.