Techniki radzenia sobie ze stresem

5 odpowiedzi
Od dłuższego czasu mam stany lękowe przed i w trakcie ważnych spotkań/prezentacji. Objawy: sztywnienie karku, drgania głowy, rąk, napięcie ogólne ciała, przyspieszone bicie serca, przyspieszony oddech, itp.
Czy istnieją skuteczne metody aby wypracować większą odporność ciała na takie sytuacje i czy się Pan również tym zajmuje?
Dzień dobry,
pewnie, że istnieją. Jeśli ktoś nauczył się bać, to zwykle ma szansę się tego oduczyć, a przynajmniej nauczyć się obniżać poziom napięcia.

Pozdrawiam serdecznie, Daniel Bąk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Możemy mnożyć sposoby radzenia sobie ze swoim ciałem w sytuacjach stresowych, ale w tym wypadku raczej poszukałabym przyczyn wewnętrznych tego, co się dzieje. Zdarza się, że powodem napięcia ciała, drgań kończyn, sztywnienia karku itp. jest lęk przed oceną/krytyką, brak pewności siebie, niepewna samoocena, lęk przed konsekwencjami porażki, np. zwolnienie z pracy lub zwyczajnie wyśmianie przez innych. Wiele osób próbuje okiełznać swoje ciało przez różnego rodzaju ćwiczenia i dyscyplinę. Są to bardzo pomocne techniki, ale dobrze byłoby aby równocześnie zadbać o swoje odczuwanie, emocje i równowagę wewnętrzną. Życzę powodzenia.
Witam serdecznie, tak oczywiście się tym od zajmuję i to od przeszło 20 lat. Objawy które Pan wymienia są już dość poważne ale i częste w dzisiejszych czasach. Ostatnio pisałem artykuł na temat działania stresu, niestety nie wolno tutaj podawać linków ale znajdzie Pan ten link w moim opisie. Znajdzie Pan tam także linki do stron przez które można się ze mną kontaktować.
Aktualnie dwa terminy się zwolniły : jeden to najbliższy piątek o 12:30, a drugi to najbliższa sobota o 13:00. (Następne wolne terminy dopiero 21 lipca) więc jeżeli Pan chce sobie z wymienionymi problemami poradzić to zapraszam.
Pozdrawiam
Tak, istnieją takie metody - treningi relaksacyjne i treningi uważności. W stresie problemem jest reakcja ciała która wyprzedza świadomą ocenę rzeczywiste zagrożenia. Tzn. możemy sobie mówić, że nie ma sie czego bać, ale to i tak nie wiele zmienia, bo ciało już reaguje jakby było się czego bać. Dlatego można skutecznie pracować nad obniżeniem stresu ucząc się świadomego wpływania na oddech (oddech przeponowy) oraz rozluźnianie mięśni. Umiejętność świadomego rozluźnienia i pogłębienia, spowolnienia oddechu pozwala zapanować nad objawami typu przyspieszenie bicia serca, drętwienia i drgania części ciała itp.
Równolegle z pracą nad panowaniem nad ciałem trzeba wprowadzić pracę nad przekonaniami i obrazem siebie, żeby zapanować nad zjawiskiem wzmacniania stresu.
Zajmuję się tego rodzaju problemami. Pracuję on-line. Zapraszam
Sądzę, że w tym wypadku wskazany byłby trening antystresowy, polegający na dopasowaniu i nauce najodpowiedniejszych technik relaksacji. Takie treningi to zazwyczaj cykl kilku spotkań, w trakcie których uczy się daną osobę sposobów na rozluźnienie ciała lub/i zmianę nastawienia do sytuacji stresowych.
Nie prowadzę tego typu zajęć. Można jednak umówoć się na konsultację u psychoterapeuty w celu rozpoznania przyczyn pojawienia się opisanych doleglowości.

Pozdrawiam, Gabriela Sułkowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.