telefony komorkowe na kardiologii

5 odpowiedzi
Czy po zabiegu/operacji kardiologicznej pacjent moze korzystac z telefonu? Jak to sie przedstawia na odziałach kardiologicznych?
Nie ma przeciwskazań do korzystania z telefonów komórkowych zarówno w Oddziałach Kardiologii jak i w życiu prywatnym. Należy jednak raczej unikać trzymania telefonów komórkowych blisko urządzeń wszczepionych (stymulatory/kardiowertery defibrylatory), bo jeżeli znajduje się w urządzeniu magnes może przeprogramować urządzenie.

Dzień dobry! Nie ma medycznych przeciwwskazań do korzystania z telefonu komórkowego po zabiegach kardiologicznych, aczkolwiek może to być różnie regulowane w zależnosci od szpitala.
Używanie telefonów komórkowych w oddziałach kardiologicznych (z OIOK włącznie) jest powszechne, niestety.
Ostrożność zalecana jest w wypadku implantacji rozrusznika serca, kardiowertera lub synchronizatora kardiologicznego tj nie przykładamy komórki w okolicę wszczepionego urządzenia
Był czas, gdy telefony komórkowe były niemile widziane w szpitalach, zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii i oddziałach pooperacyjnych, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dużo aparatury podtrzymującej funkcje życiowe pacjenta. Wynikało to z obawy, że pole elektromagnetyczne związane z telefonem komórkowym może zakłócać pracę urządzeń medycznych i narazić pacjentów na niebezpieczeństwo. Wydaje mi się, że na przestrzeni lat wszyscy oswoiliśmy się z telefonami komórkowymi na tyle, że już widzimy, że takich istotnych zakłóceń po prostu nie ma. Ostatnio nie spotykam się z jakimiś kategorycznymi zakazami używania telefonów komórkowych, przynajmniej w szpitalu, w którym pracuję. Co więcej, my lekarze wręcz musimy ich używać, bo powszechna dostępność telefonii komórkowej wyeliminowała inne wcześniej stosowane systemy łączności stosowane w szpitalu, służące np. do przywoływania lekarza dyżurnego i obecnie pielęgniarki przywołują lekarza dyżurnego właśnie dzwoniąc na jego telefon komórkowy. Tą drogą odbywa się też część konsultacji z lekarzami z innych oddziałów lub szpitali. Trzeba jednak pamiętać, że nadużywanie telefonów np. do długich rozmów towarzyskich może po prostu zakłócać spokój innych pacjentów na danej sali szpitalnej, zwłaszcza w sytuacji, gdy są oni unieruchomieni w obrębie łóżka lub sali i są zmuszeni do biernego uczestniczenia w rozmowach. Sądzę, że właśnie troska o komfort pacjentów i o dobrą komunikację między personelem a pacjentami jest powodem, dla którego w wielu szpitalach pacjenci są proszeni o ograniczanie korzystania z telefonów do niezbędnego minimum.