terapia izotekiem a problemy układu pokarmowego

4 odpowiedzi
Witam,
mam 22 lata i łojotokowe zapalenie skóry, bardzo tłustą cerę z drobnymi podskórnymi grudkami i szybko przetłuszczające się włosy które muszę myć codziennie a nawet dwa razy dziennie. niestety mam też podrażnioną trzustkę ( amylaza 639 ) i niedawno przebyty helicobacter, zapalenie błony śluzowej żołądka i bardzo wrażliwy żołądek. dotychczasowe leczenie skóry preparatami z antybiotykiem, maściami ( np. "epiduo", "zineryt" itd ), tabletkami antykoncepcyjnymi cy prest, wizyty u kosmetyczki (kwasy) bezskuteczne. lekarz zalecił izotek ale boję się ze względu na kłopoty z układem pokarmowym. Czy są to przeciwwskazania do terapii izotekiem ? i czy istnieje jakaś alternatywna równie skuteczna a mniej inwazyjna metoda ?
z góry dziękuję
Witam!. Zwykle stosuje się izotretynoinę do uzyskania łącznej dawki 120mg/kg , dziennie w przedziale 0,5-1mg/kg . W swojej praktyce często stosuję inne schematy leczenia , bardziej "przyjazne" dla pacjentów. Można , uzyskując dobre efekty i zminimalizowanie objawów ubocznych , zastosować preparat np. 2x20-40 mg tygodniowo . Takie leczenie jest może dłuższe ,ale w innych wskazaniach niż nasilony trądzik grudkowo-krostkowy czy torbielowaty jest też skuteczne i mniej obciążające. Co do Helicobacter Pylori proszę się nastawić na systematyczne eradykacje( wykorzeniania) gdyż drobnoustrój jest bardzo rozpowszechniony a predyspozycje genetyczne usposabiają niektóre osoby do ponownych infekcji . Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Niestety, nie ma równie skutecznej metody leczenie trądziku jak doustną izotretynoiną. Przed rozpoczęciem terapii wykonujemy szereg badań, które pozwalają nam na ocene stanu zdrowia (zazwyczaj są to: morfologia, enzymy wątrobowe, lipidogram). Preparaty izotretynoiny są zazwyczaj dobrze tolerowane ze strony przewodu pokarmowego, a leczenie zaczynamy od małej dawki tak, aby na bieżąco monitorować tolerancję leku. Pozdrawiam.
Helicobacter może/mógł mieć znaczenie w niepowodzeniach z leczeniem trądzika; drugi problem, to zapewne ma Pani w zwiazku z tymi perturbacjami nieprawidłową florę przewodu pokarmowego, co moze wpływać na wchłanianie jelitowe i trądzik- reasumując, przydałby się probiotyk przez kila miesiecy; swoją drogą, jak z innymi problemami z p.pokarmowym (lamblie? drożdżaki?); sprawdziłabym też poziom hormonów typu TSH, prolaktyna, testosteron- oczywiście na lekach antykoncepcyjnych nie bardzo jest to sensowne, a zapewne w kontekście terapii izotekiem stosuje je Pani nadal (?); izotek nie pogłebi Pani problemów z przewodem pokarmowym, a rzeczywiscie mocno działa przeciwłojotokowo. Natomiast zaczęłabym od małej dawki typu 10mg/dziennie kontrolując enzymy wątrobowe i może amylazę, aczkolwiek nie spotykałam się do tej pory z problemami trzustkowymi przy leczeniu izotekiem.
Doświadczony dermatolog , dokładny wywiad, szczegółowe badania- zwłaszcza hormony tarczycy, płciowe oraz poziom insuliny jest to klucz do dobrania właściwego leczenia. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.