Terapia partnera z zaburzeniem osobowości - ostrzeżenie psychoterapeuty. Mój byly partner zmagający

2 odpowiedzi
Terapia partnera z zaburzeniem osobowości - ostrzeżenie psychoterapeuty.
Mój byly partner zmagający się z poważnymi zaburzeniami (najprawdopodobniej osobowość z pogranicza i tendencje socjopatyczne) zdecydował się na terapię aby móc się zmienić i odzyskać możliwość tworzenia ze mną związku. Póki co jest w fazie w której rozumie że potrzebuje pomocy i deklaruje szczerość wobec terapeuty. Jednak znam go na tyle dobrze, że mam podejrzenia, że nie opowie o wszystkich sytuacjach terapeucie lub je przeinaczy na swoją korzyść, albo pójdzie z zupełnie innym problemem. Czy moge umawiając się na indywidualne spotkanie z tym samym terapeutą powiedzieć że wiem o jego terapii i wyrazić swoje obawy? Czy to jest jakoś etycznie zabronione i terapeuta nie będzie chciał mnie wysłuchać?
Szanowna Pani,
rozumiem Pani obawy i niestety nie wiem jak zareaguje terapeuta Pani byłego partnera, ale ja nigdy nie zgadzam się na takie rozwiązanie - jedyne co, to Pani były partner może Panią zaprosić na jedno wspólne spotkanie. Dodatkowo ja przyjmuję zasadę szczerości względem pacjenta i od razu poinformowałabym Panią o tym, że wszystko co Pani powie zostanie przekazane Pani byłemu partnerowi. Dlatego jeśli czuje Pani taką potrzebę proszę zapytać się byłego partnera czy nie zechciałby odbyć jednej sesji z Panią. Czy terapeuta się na to zgodzi - nie wiem. Proszę dodatkowo pamiętać, że to jak odczuwamy daną sytuację ma zawsze charakter subiektywny i powodzenie w terapii zależy od pacjenta - bo tutaj nie chodzi o szczerość przed terapeutą, ale o szczerość przed samym sobą - o nazywanie rzeczy takimi jakimi są. Pozdrawiam serdecznie, M. Czech

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zależy od nurtu w jakim pracuje terapeuta, choć wątpię, aby ktoś się na to zgodził. Pracując psychodynamicznie nie widzę takiej możliwości- byłoby to niekorzystne dla terapii. Jeśli pacjent może w terapii nie mówić całej prawdy lub naginać ją to rozumiem, że po części jest to powód dla którego jest w terapii, a wtedy pracujemy ze wszystkim co się w niej pojawia. Jeśli pacjent stara się przedstawić fakty na swoją korzyść to również myślę, że jest to po prostu częścią terapii która będzie z tym pracować. Prawdopodobnie Pani wpływ na przebieg czyjejś terapii jest niestety niewielki, mimo Pani szczerych chęci.
Łączę wyrazy szacunku,
Joanna Dębska-Biernat

Eksperci

Elżbieta Żytyńska-Chwast

Elżbieta Żytyńska-Chwast

Psycholog

Kraków

Aleksandra Goździk

Aleksandra Goździk

Psycholog

Warszawa

Magdalena Kuźnik

Magdalena Kuźnik

Psycholog

Katowice

Maciek Krawczyk

Maciek Krawczyk

Psycholog

Józefów (powiat legionowski)

Marta Felis

Marta Felis

Psycholog

Kołobrzeg

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 20 pytań dotyczących usługi: borderline
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.