Tętnica podobojczykowa powiększona

6 odpowiedzi
Witam mam tętniaka tętnicy podobojczykowej prawej 2cm znajduje się blisko tętnicy kręgowej niecały 1cm podobno trzeba tętnice kręgową zamknąć czy można użyć taki stent który był użyty w przypadku tętniaka mózgu
Unikatowość zastosowanego przez nas stentu polega na jego budowie. To nie jest rurka pokryta materiałem, np. goretexem. Ten stent ma bardzo małe dziurki, których średnica jest mniejsza niż średnica szpilki. Obecność tych dziurek powoduje, że pierwotnie krew napływa do worka tętniaka, ale w niesamowicie wolnym tempie. Powolny przepływ krwi umożliwia jej wykrzepianie. Obecność tych maleńkich dziurek w stencie powoduje, że krew w naczyniu płynie normalnie, natomiast trafiając do worka tętniaka, z którego nie ma już odpływu zaczyna wirować i bardzo zwalniać, co koniec końców powoduje, że zaczyna krzepnąć i zamykać tętniaka.

Założenie tego stentu z maleńkimi dziurkami w sytuacji, kiedy od podstawy tętniaka odchodzi naczynie powoduje, że w tętniaku krew będzie krzepła, natomiast dzięki dziurkom będzie dalej napływać i będzie wyciągana przez naczynie usytuowane u podstawy tętniaka.

Czyli założenie takiego stentu jest dla chorych bezpieczniejszym rozwiązaniem niż klasycznego?

Tak, w tych przypadkach, gdzie klasyczna embolizacja nie byłaby możliwa, a operacja wiązałaby się z olbrzymim ryzykiem powikłań niedokrwiennych, czyli udaru.Czy taki stent można tu zastosować
W przytoczonej wypowiedzi mowa o stencie MFM modulującym przepływ. Czy można go zastosować? Nie widziałem badania więc trudno powiedzieć czy w ofercie firmy jest stent odpowiednich wymiarów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Opisuje Pani/Pan tzw modulator przepływu. Nie mam własnych doświadczeń. Pismiennictwo jest ubogie i na razie brak przekonujacych danych dla standardowego stosowania w mojej opinii.
Witam
Takie urządzenie jest w trakcie badań. Trudno wypowiedzieć się autorytatywnie.
Pozdrawiam
Nie znam piśmiennictwa dotyczącego tego stentu. Nie potrafię pomóc.
Pozdrawiam.
Witam,
Dobór rodzaju stentu zależy od preferencji operatora oraz od dostępności sprzętu.

Obecność tzw dziurek, które mogą powodować napływ krwi do tętniaka może być przyczyną powiększania średnicy tętniaka a w konsekwencji jego pęknięcia z towarzyszącym krwawieniem.
Takie powolne napływanie krwi do światła naczynia będzie powodowało, że krew w tym naczyniu będzie krzepła, w związku z czym dojdzie do zamknięcia naczynia z powodu materiału zakrzepowego w związku z czym naczynie i tak zostanie wyłączone.
Witam, prowdopodobnie tak, jednak to pytanie najlepiej skierować do chirurga naczyniowego/radiologa interwencyjnego, który ma wykonać zabieg. Pozdrawiam
Tomasz Ciącka

Eksperci

Aleksander Wiśniewski

Aleksander Wiśniewski

Kardiolog, Internista

Zamość

Andrzej Gabrusiewicz

Andrzej Gabrusiewicz

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Warszawa

Grażyna Czaja-Bulsa

Grażyna Czaja-Bulsa

Gastrolog, Alergolog, Pediatra

Szczecin

umów wizytę
Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę
Tomasz Poplicha

Tomasz Poplicha

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Częstochowa

Leszek Sedlak

Leszek Sedlak

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 21 pytań dotyczących usługi: tętniaki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.