Tętnica podobojczykowa powiększona

6 odpowiedzi
Witam mam tętniaka tętnicy podobojczykowej prawej 2cm znajduje się blisko tętnicy kręgowej niecały 1cm podobno trzeba tętnice kręgową zamknąć czy można użyć taki stent który był użyty w przypadku tętniaka mózgu
Unikatowość zastosowanego przez nas stentu polega na jego budowie. To nie jest rurka pokryta materiałem, np. goretexem. Ten stent ma bardzo małe dziurki, których średnica jest mniejsza niż średnica szpilki. Obecność tych dziurek powoduje, że pierwotnie krew napływa do worka tętniaka, ale w niesamowicie wolnym tempie. Powolny przepływ krwi umożliwia jej wykrzepianie. Obecność tych maleńkich dziurek w stencie powoduje, że krew w naczyniu płynie normalnie, natomiast trafiając do worka tętniaka, z którego nie ma już odpływu zaczyna wirować i bardzo zwalniać, co koniec końców powoduje, że zaczyna krzepnąć i zamykać tętniaka.

Założenie tego stentu z maleńkimi dziurkami w sytuacji, kiedy od podstawy tętniaka odchodzi naczynie powoduje, że w tętniaku krew będzie krzepła, natomiast dzięki dziurkom będzie dalej napływać i będzie wyciągana przez naczynie usytuowane u podstawy tętniaka.

Czyli założenie takiego stentu jest dla chorych bezpieczniejszym rozwiązaniem niż klasycznego?

Tak, w tych przypadkach, gdzie klasyczna embolizacja nie byłaby możliwa, a operacja wiązałaby się z olbrzymim ryzykiem powikłań niedokrwiennych, czyli udaru.Czy taki stent można tu zastosować
W przytoczonej wypowiedzi mowa o stencie MFM modulującym przepływ. Czy można go zastosować? Nie widziałem badania więc trudno powiedzieć czy w ofercie firmy jest stent odpowiednich wymiarów.

Opisuje Pani/Pan tzw modulator przepływu. Nie mam własnych doświadczeń. Pismiennictwo jest ubogie i na razie brak przekonujacych danych dla standardowego stosowania w mojej opinii.
Witam
Takie urządzenie jest w trakcie badań. Trudno wypowiedzieć się autorytatywnie.
Pozdrawiam
Nie znam piśmiennictwa dotyczącego tego stentu. Nie potrafię pomóc.
Pozdrawiam.
Witam,
Dobór rodzaju stentu zależy od preferencji operatora oraz od dostępności sprzętu.

Obecność tzw dziurek, które mogą powodować napływ krwi do tętniaka może być przyczyną powiększania średnicy tętniaka a w konsekwencji jego pęknięcia z towarzyszącym krwawieniem.
Takie powolne napływanie krwi do światła naczynia będzie powodowało, że krew w tym naczyniu będzie krzepła, w związku z czym dojdzie do zamknięcia naczynia z powodu materiału zakrzepowego w związku z czym naczynie i tak zostanie wyłączone.
Witam, prowdopodobnie tak, jednak to pytanie najlepiej skierować do chirurga naczyniowego/radiologa interwencyjnego, który ma wykonać zabieg. Pozdrawiam
Tomasz Ciącka