Tezyczka utajona

4 odpowiedzi
Dzień dobry . Mam 24 lata,jestem kobieta. Nie choruje na zadne przewlekle choroby poza wadami kregoslupa w szyi oraz odcinku piersiowym.Mam pytanie. Czy tezyczka utajona to poważna choroba ? To schorzenie zostało mi stwierdzone na podstawie wyniku badania emg. Tezyczka jawna została wykluczona ponieważ wszelkie badania tarczycy oraz parathormonu były wporzadku,tak samo jeśli chodzi o wapń. Miewam napady mrowienia i dretwienia kończyn górnych, twarzy ,okolicy ust, wrażenie duszenia w gardle które występuje również samodzielnie nawet bez ataków tezyczkowych.Przy takim napadzie za każdym razem boję się że umrę. Lekarz neurolog zalecił przyjmowanie magnezu ponieważ za mało mam go w komórkach ,uzupełnianie wit d3 oraz witaminę C . Czy tą chorobę można jakoś wyleczyc? Czy przyjmowanie magnezu to jedyna forma leczenia ? Mam jeszcze jedną obawę, boję się że tak mi wszystko zdretwieje i zesztywnieje że boję się że się udusze bo ścisna mi się płuca czy mięśnie klatki piersiowej i się udusze bo nie będę mogła oddychac. Unikam hiperwentylacji ponieważ słyszałam że głównie przez nią te napady występują. A mimo tego i tak czasami nie mam na to wplywu i zdarza się to przy normalnym spokojnym oddechu.Czy da się to wyleczyc oraz czy zagraża to życiu? Bardzo proszę o jakiś szczegółowy opis ,poradę bo nie wiem gdzie szukać pomocy . Byłam u trzech neurologow ale za każdym razem nie dostaje żadnych konkretnych odpowiedzi przez co wciąż odczuwam lęk przed tym atakiem i samą chorobą. Bardzo proszę o pomoc bo jestem przerażona.
Szanowna Pani, objawy ,które Pani zgłasza świadczą o silnej nerwicy lękowej. Objawy nie zagrażają życiu ale są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Myślę, że powinna Pani być skonsultowana przez psychiatrę, który dobierze odpowiednie leki i stopniowo dolegliwości ustąpią. Leczenie jest długotrwałe więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się zbyt szybko jeśli na początku długo nie będzie lepiej. Być może wskazana będzie psychoterapia. Życzę zdrowia i trzymam kciuki. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani
Leczenie tężyczki sprowadza się, poza metodami które Pani wymieniła do leczenia napadów lęku, które prowadzą do hiperwentylacji i wystąpienia objawów, które Pani opisuje.
Tężyczka nie jest chorobą chętnie leczoną przez neurologów, ponieważ to bardziej objaw niż choroba. Objaw lęku. Wyleczenie napadów lęku uwolni Panią od objawów tężyczki.
Jeśli nie znalazła Pani pomocy u neurologów, sugeruję zwrócenie się o pomoc do lekarza psychiatry, który na pewno będzie miał duże doświadczenie w leczeniu stanów lękowych u pacjentów. Ten kierunek wydaje się najrozsądniejszy.
Serdecznie Panią pozdrawiam
Krzysztof Richert
Szanowna Pani,
generalnie tężyczka utajona nie jest chorobą poważną, ale jej konsekwencje są bardzo przykre, i to odczuwa Pani na co dzień. Jeżeli konsultowała się Pani u trzech neurologów, którzy nie spełnili oczekiwań, proponuję odwiedzić endokrynologa w kwestii leczenia przyczynowego. Czyli odpowiedzenia na pytanie dlaczego występują te objawy, a w związku z tym może zupełnie innego postępowania niż dotychczas. Życzę wyjaśnienia przyczyny. dr Andrzej Żytkowski
Tężyczka wymaga badań i leczenia skojarzonego.
Badania: Krew - wapń, magnez, potas, fosforany. Dobowa zbiórka moczu na wapń i magnez ( proszę zapisać dawki wszystkich leków w tym dniu )
+/- inne badania po ocenie wymienionych badań przez Lekarza.
Leczenie: suplementacja mineralna ( doustna lub dożylna ) +/- lek przeciw depresyjny ? przeciw lękowy ?
Przede wszystkim należy przyjmować wapń.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.