TK ZATOK WYNIKI

4 odpowiedzi
tk zatok - Masywne zgrubienie śluzówki gr. do 15mm w prawej zatoce szczękowej wypełniajace większą część światła. Zgrubienie śluzówki do 3,5mm w zatoce klinowej prawej i sitowiu tylnym po tej stronie.Masywne zgrubienia śluzówki wypełniające całkowicie światło prawej zatoki czołowej i pozostałych komórek sitowia po stronie prawej. Dobne zgrubienie śluzówki do 1,5 mm w schyłku zębodołowym lewej zatoki szczękowej. Lewa zatoka czołowa i klinowa oraz stowie po stronie lewej powietrzne. Kompleks ujsciowo przewodowy lewy drożny, prawy niedrożny. Niewielkie lewoboczne skrzywienie przegrody nosa z kolcem nosowym skierowanym na lewa strone. MMałzowiny nosowe pogrubiałe.Czy jedynym rozwiazaniem operacja? jesli tak to jaka? a może warto spróbowac farmakologi?
Opisane zmiany wskazują na przewlekły proces zapalny błony śluzowej nosa i zatok.
Leczenie zasadniczo opiera się na farmakoterapii. Należy pamiętać że tomografia kwalifikująca do operacji powinna być wykonana po probie leczenia zachowawczego Pozdrawiam

Witam serdecznie!
Zgodnie ze standardem terapeutycznym - w pierwszej kolejności można rozważyć leczenie faramkologiczne - głównie leki podawane do jam nosa + irygacje. Leczenie trwa zazwyczaj około 8-12 tygodni. Po zakończonym leczeni - kontrolna tomografia - w zależności od dolegliwości klinicznych oraz zmian opisywanych w badaniu obrazowym - albo leczenie podtrzymujące w stopniowo malejących dawkach lub operacja endoskopowa (FESS).

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego leczenia proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam
Kluczowe pytanie: czy bad wykonane było w okresie zaostrzenia objawów czy w remisji ? jeśli w zaostrzeniu to obraz bad jest mało miarodajny jeśli w remisji to jest adekwatny - i w tym drugim przypadku uważam że są wskazania do leczenia operacyjnego
w pierwszym przypadku być może wystarczyłaby na razie próba leczenia zachowawczego
Pozdr
Stanisław Nitek
Przewlekle aerozol sterydowy do nosa, ale to tylko w 2-3 letnim oczekiwaniu na endoskopową operację zatok. Takich zmian się nie cofnie farmakologią.