To pytanie do psychologa-lekarza. Czy wojsko kiedykolwiek dojdzie do takiego momentu, że nie będzie

3 odpowiedzi
To pytanie do psychologa-lekarza. Czy wojsko kiedykolwiek dojdzie do takiego momentu, że nie będzie używać przemocy? Czy to jest niemożliwe w tym świecie w którym żyjemy? Wojna na Ukrainie pokazała że podboje ktore kiedys byly skuteczne dzis nie sprawdzaja sie. Wojsko w dluzszym terminie traci potencjal do walki w czasie pokoju. Jak nie ma wojen to ludzie walcza ekonomicznie. Jak ekonomicznie jest super-dostatek i praca nie jest juz miejscem do walki, to jak walcza? Moim zdaniem walke zawsze dostarcza sila wiecznego zla ktora przenika ten swiat w ktorym zyjemy. Wiec jak ma zyc zolnierz w czasie 1000 letniego pokoju? Cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc.
Istnieje teoria, dość kontrowersyjna, która mówi, że każdy z nas ma w sobie kawałek psychopaty, właśnie na wypadek wojny.

Jak pokazują klasyczne badania stosowanie przemocy zależy od wielu czynników w tym środowiskowych, w których znalazła się dana osoba. Słynne już badania Milgrama oraz Zibardo wskazują, że każdy jest zdolny do przemocy, a o tym czy będzie ona stosowana czy też nie "decyduje" środowisko. Polecam książkę "Posłuszni do bólu" Dariusza Dolińskiego, a także "Efekt Lucyfera" Zimbardo.
Jeżeli chciałby Pan pogłębić wiedzę i ten temat zapraszam na wizytę do mnie.
Dzień dobry,

To bardzo głębokie pytanie, które dotyka zarówno psychologii, jak i socjologii oraz filozofii. W kontekście psychologicznym, warto zastanowić się nad naturą ludzkiej agresji i potrzebą rywalizacji.

Przemoc i wojny towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, ale to nie oznacza, że jesteśmy skazani na wieczną wojnę. Historia pokazuje, że ludzie są zdolni do zmian i adaptacji. Wojna na Ukrainie i inne konflikty przypominają nam, że podboje militarne stają się coraz mniej skuteczne i bardziej destrukcyjne.

W przyszłości możliwe jest, że wojsko może ewoluować, koncentrując się na zapobieganiu konfliktom, misjach humanitarnych i ochronie przed zagrożeniami niekonwencjonalnymi, jak cyberataki czy klęski żywiołowe. Żołnierze mogliby pełnić rolę strażników pokoju, angażując się w działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji.

W czasie pokoju, żołnierze mogą skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności, przygotowaniu do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych i budowaniu międzynarodowej współpracy. Ćwiczenie, doskonalenie i rozwijanie nowych umiejętności pozostanie istotną częścią ich służby.

Jeśli chodzi o walkę w innych sferach, takich jak ekonomia czy technologia, rywalizacja może przybrać formę innowacji i kreatywności. Przesuwanie granic nauki, technologii i kultury może stać się nową areną, w której ludzie będą realizować swoje ambicje i pragnienia.

Twoje spostrzeżenia na temat siły zła są filozoficzne i duchowe, co wskazuje na głębszą refleksję nad ludzką naturą. Może warto zastanowić się, jak możemy wspólnie pracować nad budowaniem lepszego świata, w którym zamiast walczyć, będziemy współpracować i wspierać się nawzajem.

Życzę Ci spokoju i wewnętrznej równowagi w tych rozważaniach.