Toczeń skórny

2 odpowiedzi
Czy obecność pANA-2 w typie homogennym o mianie 1280 i ziarnistym 640, ale negatywnym profilu ANA-3 może wskazywać na toczeń skórny lub wskazywać na inną chorobę autoimmunologiczną skóry? Od roku mam wysypkę na twarzy, która nie znika pomimo stosowania wszelkich maści i kremów. Pod wpływem długotrwałego przebywania na zimnie, zmiany te znacznie się nasilają i zaczerwieniają. Ponadto po porannym bieganiu + wpływie zimna powstaje znaczny obrzęk i zaczerwienienie ud oraz pojawia się swędząca/piecząca pokrzywka na ciele. Dodam, że w przeszłości 2 razy lądowałam na SORze z reakcją anafilaktyczną (gdy zaczęłam drapać powstającą pokrzywkę, rozprzestrzeniała się na całe ciało, dołączyła opuchlizna małżowin usznych, powiek, ból, obrzęk i pieczenie całego ciała). Z kolei w lato pod wpływem słońca na twarzy jest zauważalny charakterystyczny rumień w kształcie "skrzydeł motyla" typowy dla tocznia. Czy mimo nieobecności pANA typu 3 przeciwko dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P, centromerom itd. (ale obecności ANA 2 w wysokim mianie) można chorować na tocznia skórnego ? Dodam, iż choruję już na inną chorobę autoimmunologiczną - WZJG o ciężkiej postaci
Szanowna Pani sama obecnosc przeciwcial nie wystarcza do postawienia diagnozy tocznia . Pokrzywka moze wpisywac sie w obraz kliniczny schorzen automimmunologicznych, moze im towarzyszyc lub wystepowac niezaleznie . Nie kazdy rumien ukladajacy sie w ksztalt motyla pozwala na zdiagnozowanie tocznia. Z uwagi na szereg prezentowanycn objawow wskazana ocena dermatologiczna lub immunologiczna celem doprecyzowania diagnozy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przy obecności innej choroby z autoagresji/ WZJG/ podane wyniki same w sobie nie są wiążące. Z wywiadu wynika, że wymaga Pani hospitalizacji na oddziale dermatologicznym i wykonania kompletu badań , które pozwolą na postawienie właściwego rozpoznania. To również pomoże w ustaleniu odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.