Torbiel szyszynki - głuchota idiopatyczna

2 odpowiedzi
Witam, moja mama (50 lat) ma torbiel szyszynki. Dodatkowo wystąpiła u niej głuchota niewiadomego pochodzenia i szumy uszne, lekarze niestety są w tym wypadku bezradni, tygodniowy pobyt w szpitalu i komory hiperbaryczne na nic się zdały - mama nadal nie słyszy, a codziennie dokuczają jej szumy. Są one silne, często też oprócz nich występują piski w uszach. Dodatkowo mama cierpi na wyjątkowo niskie ciśnienie, często nawet 90/40. Lekarze ze szpitala nie zrobili mamie rezonansu głowy, nie badał jej też neurolog. Miała podawane sterydy dożylnie. Czy torbiel szyszynki mógł spowodować te głuchote i to niedociśnienie??? Czy jest on groźny? Mama raczej ten torbiel "olewa", z resztą lekarze również. Z góry dziękuje za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam:)
Szanowna Pani,
oczywiście z wielu powodów nie mogę się wypowiadać arbitralnie: nie badałem pacjentki, nie wiek jaki jest charakter owej torbieli ani jej wielkość. Zatem polecam wizytę u neurologa. Natomiast co do owych dokuczliwych szumów i zaburzeń słuchu - jest to zdecydowanie domena laryngologii. W kilku miejscach w Polsce, głównie tam gdzie są ośrodki akademickie, można wykonać pełniejszą diagnostykę, ale rzeczywiście dość często szumy uszne nie dają się leczyć.
dr Andrzej Żytkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Torbiel szyszynki jeżeli jest mała i nie uciska struktur mózgowych nie jest groźna. Należy w zależności od potrzeby ( np wielkości torbieli) wykonać co np 24 miesiące MRI mózgu by sprawdzić jej wielkość (czy nie rośnie) i czy nie uciska na okoliczne struktury.

Głuchota nie jest objawem torbieli szyszynki.
Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach:
Wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z zablokowaniem przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego i powstaniem wodogłowia, ( bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka).
Bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), opadnięcie powieki, ataksja, zburzenia koordynacji ruchów.
Zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej.

Jeżeli głuchota jest nietypowa i wykluczono " choroby ciała" proszę pomyśleć o "chorobie duszy". Czasami tak się zdarza, że problemy emocjonalne, lęk, depresja , nerwica, silny stres itd przebiegają pod postacią "choroby ciała", często to są bóle albo zawroty głowy, ale mogą to być różne inne objawy. Na ogól trudno w to uwierzyć ale tak działa nasza psychika.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.