torbiele śledziony

5 odpowiedzi
Na ostatnim USG wykryto u mnie 2 torbiele na śledzionie- w części śr. 20 mm z przegrodą oraz w biegunie górnym śr 12 mm, bez zmian ogniskowych, nie powiększona. Czy te torbiele są pasożytnicze i jak się to leczy?
Torbiele śledziony są rozpoznaniem które stawiane jest coraz częściej wraz z rozwojem technik obrazowania takich jak USG czy TK. O ile są one bezobjawowe poniżej 4 cm nie wymagają żadnej interwencji. Charakter tych torbieli raczej nie wskazuje na ich pasożytnicze pochodzenie tym niemniej fakt ten można potwierdzić odpowiednią diagnostyką w kierunku zakażenia bąblowcem (rodzaj tasiemca) mogącym być przyczyną torbieli poprzez analizę próbki surowicy krwi metodami immunochemicznymi (laboratoryjnymi). Na marginesie warto dodać, że jeśli chorego kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego taka diagnostyka jest niezbędna. W tym konkretnym przypadku wydaje mi się słusznym po prostu wykonanie kontrolu USG za 2-3 miesiące.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Żeby określić charakter torbieli śledziony należy wykonać badanie immunologiczne, leczenie zależy od wielkości i tła torbieli
Witam! Nie mogę niestety pomóc. Proszę to pytanie skierować do lekarza specjalisty chorób wewnętrznych.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Bardzo przepraszam, ale jako stomatolog nie mam wystarczających kompetencji aby odpowiedzieć na pytanie. Serdecznie pozdrawiam
Dobry wieczór. Obraz torbieli pasożytniczych jest charakterystyczny w USG i TK. Powinien na ten temat wypowiedzieć się lekarz radiolog. Można również wykonać badania serologiczne na obecność przeciwciał specyficznych dla antygenów Echinococcus granulosus w surowicy metodą ELISA, a następnie Western blot, w celu potwierdzenia wyniku uzyskanego metodą ELISA. Należy również wykluczyć, że owe torbiele to nie są przerzuty. Jest to rzadkie zjawisko (1-9% chorych), ale występuje.
Z pytania nie wynika jaka jest płeć pacjenta, ani czy pacjent miał możliwość zarażenia się bąblowcem.
Zapraszam na konsultację. Wspólnie rozwiążemy problem.
Dr n. med. Monika Bieniasz, chirurg ogólny, chirurg onkologiczny

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.