toxoplazmoza- spadek awidności i IgM

4 odpowiedzi
Witam, w czerwcu wykryto u mnie toxoplazmę- graniczna awidność (0.2), dodatnie IgM(0,67), IgG dodatnie(125). Na początku września zrobiłam badanie- awidność spadła do niskiej(0,19), IgG na tym podobnym poziomie(141). Dziś odebrałam wyniki badań- awidność znów spadła (0,18), IgG są na poziomie 134 a IgM jest ujemne (0,48).
Od czerwca przyjmuję rovamycynę. I juz nie wiem co sądzić o tych wynikach. Lekarz chorób zakaźnych powiedział, że to chyba stare zakażenie i mam brać leki a dwóch ginekologów powiedziało, że nie ma sensu brać leków z takimi wynikami.
O czym świadczy spadek awidności z jednoczesnym spadkiem IgM?
czy jest Pani w ciąży? jeśli nie to nie ma wskazań do jakiegokolwiek leczenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Problem toksoplazmozy u Pani byłby istotny wtedy gdyby była Pani w ciązy. Rozumiem, że nie jest pani jednak w ciąży. Jest Pani po kontakcie z antygenem Toxoplazma gonti, co znaczy że w razie ewentualnej ciąży Pani dziecko jest bezpieczne. Sam kontakt, bez objawów klinicznych, nie wymaga leczenia ani dalszych badań. Pozdrawiam.
Po pierwsze, czy pani jest w ciąży? Jeżeli tak to leczenie do końca ciąży i już. jeżeli nie to nie ma wskazań do leczenia.
Dzień dobry,
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż konsultacji nie można udzielać przez internet. To o czym piszę poniżej są informacjami, których nie można odnosić bezpośrednio do Pani, gdyż przez internet nigdy nie będzie możliwości wykonania badania lekarskiego. Brak jest też możliwości wyjaśnienia wątpliwości i pewności, że pacjent dobrze zrozumiał przekazywane informacje. Najlepiej umówić się na wizytę by rozstrzygnąć wątpliwości.

Badanie w kierunku toksoplazmozy jest jednym z tych badań, które nastręczają sporo problemów zarówno dla ginekologom, a także nam lekarzom chorób zakaźnych. Po pierwsze brak jest w podanych informacjach o tygodniu ciąży w którym wykonane były badania. Ma to istotne znaczenie ponieważ na podstawie wyników ocenia się czy do zakażenia mogło dojść w ciąży. Wykonując badania należy mieć w pamięci, iż IgM może utrzymywać się przez lata, co nie musi świadczyć o aktywnym zakażeniu, także niska awidność wcale nie musi świadczyć o aktywnym zakażeniu. Przy układzie IgG(+) i IgM(-) - zakażenie przed min. 6 miesiącami, dlatego warto zrobić badanie IgG przed ciążą. Aby dokładniej ocenić okres zakażenia, można wykonać awidność dla IgG, gdy jest wysoka, wskazuje, że zakażenie miało miejsce co najmniej 12-16 tygodni wcześniej, tutaj nie możemy się tym posiłkować. Aby móc określić dokładniej okres ew. zakażenia wykonuje się badania - IgA i IgE, których poziom maleje do niewykrywalnego wcześniej niż IgM, badania powinny być wykonywane w laboratoriach referencyjnych,

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.