Trądzik leczony izotretynoiną.
3
odpowiedzi
Moje pytanie jest raczej krótkie i konkretne: w jakim stopniu powraca czynność gruczołów łojowych po terapii izotretynoiną, tzn. czy łojotok, który był moim problemem będzie nadal mi dokuczał czy też gruczoły ulegają trwałej inwolucji? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
lek. Anita Lewartowska-Białek
Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Dermatolog, Wenerolog
Katowice
Ta czynność nie wraca w pełni ale na pewno częściowo jest nawrót
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Po leczeniu isotretinoiną z reguły zmniejsza się łojotok ale nie dochodzi do trwałego zniszczenia gruczołów łojowych
Gruczoły nie ulegają trwałej inwolucji lecz nadal funkcjonują, ich wydzielanie nadal będzie funkcjonować, ale powinno być mniejsze, niż przed leczeniem izotretynoiną. Na ile mniejsze, tego nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale takie jest założenie w przypadku podawania tego leku, aby m.in. zmniejszyć ich wydzielanie. Każdy pacjent reaguje inaczej po zastosowaniu tego leku, z różnym efektem, większość z efektem pozytywnym.
Eksperci
Aleksandra Chowaniec-Sibiga
Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Internista
Bukowina Tatrzańska
Podobne pytania
- Zmagam się z lojotojowym zapaleniem skóry głowy, czy mogę wykonać zabieg na włosy, polerowanie włosów (obcinanie końcówek na całej długości włosów) i czy mogę prostować włosy?
- Mam 35 lat. Od około 15 lat zmagam się z bardzo silnym lojotokiem, z roku na rok jest coraz gorzej. Nie jestem otyły ale mam bardzo dużo tkanki tłuszczowej. Mam bardzo chude wręcz nie proporcjonalne do reszty ciała kończyny. Ponadto bardzo mocno się pocę i wypadają mi włosy. Do tego nie mam węchu. To…
- Mam takie pytanie - od około 3 lat zmagam się z wypryskami na głowie przeważnie to okolice karku i włosów , ale na twarzy też się pojawiają , miałem robione badanie i okazało się ,że to gronkowiec złocisty , dostałem jakieś leki ale nic nie pomogło , lecze się na własną rękę to co przeczytam w necie…
- witam, jak od kilku lat zmagam się z nadmiernym wypadaniem włosów, stwierdzono u mnie łojotokowe zapalenie skóry, pomimo stosowania róznych preparatów ( Minovax, tabletki z biotyną, Pirolam, szampon nawilżajacy i wiele innych) oraz zasięgnięcia konsultacji wielu dermatologów problem nie ustał. objętość…
- Rozpoznano u mnie ŁZS skóry głowy. Łupieżu brak. Stosowałem dużo specyfików, odwiedziłem 3 lekarzy. Schemat antybiotyk+steryd. Poprawa chwilowa. Obecnie w miarę skóra zaleczona, ale wciąż niezadawala mnie jej stan. 2xtyg myję skórę głowy szamponem Stieprox, a w pozostałe dni Ducray Sensinol. Przez 10…
- Proszę o podanie nazwy leków na Łojotokowe zapalenie skóry oraz proszę powiedzieć jak zadbać o higiene głowy oraz twarzy. Czym mogę je myć i czym smarować?
- Mam problem z gruczołami łojowymi, skóra jest po kuracji trądzikowej i jest dośc wysuszona, gruczoły chcą produkować łój, żeby nawilżyć i zbudowac barierę ochronną, ale wtedy ujścia mieszka włosowego się czopują i powstaja sporadyczne wypryski. Podejrzewam, że mam też mało cynku i miedzi, skóra wolniej…
- Witam, mam 28 lat. Lekarz dermatolog zdiagnozował u mnie ŁZS twarzy, przepisał maść Duac która przesuszyła mi skórę twarzy. Zaskórniki i krosty po odstawieniu antybiotyku są nadal aktywne. Aktualnie mam przesuszoną skórę twarzy z widocznymi zmarszczkami wokół oczu i na czole oraz średnio nasilone zmiany…
- Witam, od wielu miesięcy, o ile nie dłużej, borykam się łuskami na skórze głowy. Pojawiły się one na skórze głowy w okolicach karku, zmieniają swoją postać, są raz białe raz żółtawe, raz suche, kiedy indziej sączące, powodują sklejanie się włosów w tym miejscu. Nie zaobserwowałam wzmożonego wypadania…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: łojotok
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.