trądzik różowaty, rumień a witamina PP

9 odpowiedzi
Dermatolog zapisał mi witaminę PP, ale na ulotce jest napisane, że zaczerwienienie twarzy może się po niej jeszcze pogorszyć. Mam obawy, przed jej branienm i stąd moje pytanie, czy witamina PP może mi pomóc, czy jeszcze zaszkodzić? Dostałam jeszcze wapno Galvenox, czy te tabletki mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry, tzn. że nie będzie zaczerwieniona? Jakie jeszcze inne suplementy i witaminy mogą mi pomóc? Stwierdzono u mnie trądzik różowaty, ponieważ mam problem z napadami czerwonych plam na twarzy, rumieniem, swedzacymi, drobnymi krostkami na całej twarzy (od roku). Dziękuję za pomoc.
Witamina PP działa pomocniczo w trądziku różowatym, może posiadać objawy uboczne np. zaczerwienienie twarzy, ale nie zawsze, w takiej sytuacji odstawiamy dany preparat i skóra wraca do poprzedniego stanu. Wapno raczej dużo nie zmieni, odnośnie innych leków to są leki zapisywane na receptę, ale ich stosowanie zależy od stanu skóry i jej oceny przez dermatologa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witamina PP bardzo pozytywnie wpływa na cerę przetłuszczajacą się lecz faktycznie może powodować nasilenie się zaczerwienienia twarzy. Jesli takie objawy uboczne się pojawią proszę odstawić witaminę PP. Nasilenie się tych objawów ustapi. Warto jednak spróbopwać tej metody leczenia. Proszę więc trzymnać się wskazań lekarza dermatologa który zaordynował kurację. Trądziku różowatego nie da się wyleczyć niestety witaminami i suplementami. Skuteczne może być tylko doustne leczenie retinoidami oraz zabiegi laserowe. Proszę poszukać dermatologa który podejmie się tego typu leczenia. Zapraszamy też na leczenie do naszego gabinetu. Wyniki leczenia trądziku różowatego może Pani zobaczyć w jednym z ubiegłorocznych postów na naszej stronie FB MediwaClinic.
Szanowna Pani
jeśli nie choruje Pani na wątrobę i nie zażywa innych leków na stalę, to wit. PP 200 mg stosowana 1-2 x dziennie powinna bycćbezpieczna. Witamina ta może wykazywać u niektórych osób lekkie działanie przeciwłojotokowe, pośrednio może więc niektórym minimalnie pomóc (ale badań naukowych na ten temat brak :-) ). Co do stosowania wapna - nie pomoże to na trądzik różowaty. Zgodnie ze standardami, stosuje się 2-3 leki miejscowe i ewentualnie 1-2 leki doustne w leczeniu trądzika różowatego. Jest więc wiele leków miejscowych i ogólnych,dość skutecznych w leczeniu trądziku. Swoją drogą obawy związane ze stosowaniem leków, wart byłoby wyjaśnić z lekarzem ,który leki zapisał.
Pozdrawiam !
Dr ARW
Aby odpowiedzieć na te pytania muszę zobaczyć jak wygląda skóra.
Zapraszam na konsultację.
Przy rozpoznaniu trądzika różowatego najważniejsze jest prawidlowe leczenie / dermatolog wypisuje leki w zależności od stadium choroby/ oraz unikanie czynników zaostrzających- m.in. gwałtownych zmian temperatury, ostrych potraw, mocnych alkocholi i czerwonego wina, gorących kapieli, sauny, opalania. Suplementy , witaminy - przy prawidlowej diecie moim zdaniem nie są czynnikiem najważniejszym. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Vit.PP nie powinna zaszkodzić.Należy pamiętać o ochronie p-słonecznej-filtr 50 w okresie wiosenno letnim, bo słońce może zaostrzyć chorobę.
Dzień dobry,
trądzik różowaty to przewlekła i złożona choroba występująca u osób w wieku dojrzałym, charakteryzująca się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych na twarzy u osób dojrzałych, z towarzyszącymi zmianami naczynioruchowymi. W leczeniu ogólnym zaleca się stosowanie Metronidazolu, Tetralysalu lub w zmianach zaawansowanych i rozległych izotretynoinę. Usuwać też należy czynniki przyczynowe (stres, zaburzenia żołądkowe, nieprawidłowości przewodu pokarmowego, hormonalnego )Wcześniej jednym ze sposobów leczenia było podawanie wit. PP. Ta wit. czyli inaczej wit. B3 w postaci niacynamidu ( główny budulec koenzymu, niebędnego do prawidłowego metabolizmu naszych komórek, w tym również skóry ) wpływa na zmniejszenie zaczerwienienia naskórka. Galvenox wykazuje działanie ochronne na naczynia włosowate czyli poprawia mikrokrążenie, zmniejszając w efekcie końcowym rumień w trądziku rózowatym.
Wszystkie preparaty stosowane wewnętrznie i zewnętrznie mają za zadanie uszczelniać ściany naczyń włosowatych i zmniejszać stan zapalny naskórka. W każdym przypadku trądzika różowatego pamiętać należy o wpływie czynników atmosferycznych i chronić skórę od słońca ( kremy z filtrem UVB/UVA 50+) wiatru i mrozu.
Pozdrawiam
Może pomóc. Oczywiście nie jest to zwykle bardzo intensywne działanie. Poza tym mogą pomóc soki cytrusowe/witaminac/rutinoscorbin, zestawy suplementów typu niverosin.
Witam, stosowanie witaminy PP jest zwykle korzystne jako terapia uzupełniająca leczenie miejscowe w trądziku różowatym. Działania niepożądane mogą zdarzyć się po każdym leku, ale zwykle występują u niewielkiej ilości pacjentów. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.