Trening funkcjonalny

1 odpowiedzi
Czy układa Pan treningi funkcjonalne dla osób z chorobami kręgosłupa? Mam skoliozę, zwyrodnienie w odcinku lędźwiowym, zanik lordozy w ledzwiowym i szyjnym i małą przepuchlinę oraz 25lat. Chciałabym sobie pomóc a nie zaszkodzić :(
Dzień dobry. Mianem treningu funkcjonalnego określamy ćwiczenia polegające na wzmocnieniu wszystkich partii mięśniowych bez nadmiernej ich rozbudowy. Jest to bardzo dobry sposób usprawniania osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa o podłożu zmian przeciążeniowych (wynikajacych z długotrwałego przebywania w jednej, niezmienionej pozycji, np praca biurowa). W tej sytuacji dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni powierzchownych w obrębie kręgosłupa z jednoczesnym osłabieniem mięśni głębokich kręgosłupa, które odpowiadają za odpowiednią jego stabilizację (mięsień poprzeczny, wielodzielny, przepona oraz mięśnie dna miednicy). Dobrze sprawdza się również w przypadku przepukliny dyskowej (z opisu, który Pani przytacza wnioskuję, ze o taką chodzi), ale jako uzupełnienie głównych form leczenia czyli metody McKenzie bądź terapii manualnej. Mniejsze zastosowanie znajduje on w przypadku skoliozy, gdzie po stronie wklęsłej skrzywienia mamy doczynienia ze wzmożonym napięciem mięśniowym, natomiast po stronie wypukłości skrzywienia z rozciągnięciem i osłabieniem mięśni. Ćwiczenia symetryczne wzmacniające mięśnie grzbietu nie są od dawna stosowane w skoliozach ze względu na niska efektywność procesu leczenia. W zamian za to stosuje się ćwiczenia asymetryczne polegające na wzmocnieniu i rozciągnięciu odpowiednich grup mięśniowych połączone z terapią manualną. Ze względu na to, że trening funkcjonalny to tylko nazwa a do każdego pacjenta należy podejść przede wszystkim indywidualnie, ze swojej strony proponuję wizytę, abym mógł zapoznać się dokładnie z Pani schorzeniem oraz dokładnie ocenić nad jakimi elementami należy pracować i na tej podstawie odpowiednio dobrać dla Pani ćwiczenia. W razie pytań oraz chęci uzyskania dodatkowych informacji zapraszam na moją stronę internetową. Pozdrawiam, Janusz Kocjan.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.