Trudny temat ale jak sobie radzic z poczuciem winy, degrengolady po masturabacji? Kosciol katolicki

3 odpowiedzi
Trudny temat ale jak sobie radzic z poczuciem winy, degrengolady po masturabacji? Kosciol katolicki zaleca spowiedz ale od tego tez moga byc nerwice? Seksualnosci nie da sie usunac z czlowieka a nie zawsze jest ta wolnosc chwili na partnera. Co chrzescijanski psycholog by doradzil ?
Jeżeli robimy coś, czego z jednej strony chcemy a z innej nie chcemy, warto bliżej się przyjrzeć własnym potrzebom. Życie zgodnie z wyznawanymi wartościami to jedna z potrzeb każdego człowieka. Każda czynność, którą wykonujemy jest odpowiedzią na pewne nasze potrzeby - gdy bliżej poznamy jakie potrzeby realizujemy, będzie można znaleźć wiele dróg do ich realizacji i decydować, którą chcemy podążać, a które kosztują nas zbyt wiele. Bywa też, że rezygnujemy z części naszych potrzeb, po to, aby realizować, te, które są dla nas ważniejsze. Dla katolika oznacza to w praktyce rezygnację z działań, które są niemoralne i tu pojawia się osobny temat o tym, co Kościół Katolicki określa jako dobro i zło oraz z czego to wynika i jak realizować zasady moralne w indywidualnych przypadkach - tu polecam kierownictwo duchowe.
Warto też odróżnić irracjonalne poczucie winy, które może być związane z problemami psychicznymi, od skruchy, gdy czynimy coś, co jest niezgodne z wyznawanymi przez nas wartościami.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Wg mnie kluczowym jest zrozumienie i akceptacja własnych emocji i przekonań. Radzenie sobie z poczuciem winy wymaga refleksji nad własnymi wartościami, akceptacji własnej seksualności oraz pracy nad wewnętrznymi konfliktami. Pomocne mogą być również duchowe praktyki, rozmowy z zaufanymi osobami oraz profesjonalna terapia. Seksualność jest integralną częścią ludzkiej egzystencji i nie można jej całkowicie wyeliminować. Warto nauczyć się akceptować swoją seksualność w sposób zdrowy i odpowiedzialny, jednocześnie respektując swoje wartości i przekonania. Zapraszam