trzeci migdał, duży migdał boczny u dziecka, chrapanie

3 odpowiedzi
Pytanie dotyczy 4,5-latka. Fiberoskopia wykazała u niego migdał zajmujący 1/2 nosogardła. Zauważyłam w ostatnim czasie ogromny boczny migdał u dziecka. Ponieważ mocno nasiliło się chrapanie, a dziecko często śpi czy siedzi z otwartą buzią, mały dostał avamys i rupafin. Ostatnio była też dwukrotnie pokrzywka u dziecka, która utrzymywała się jakieś 3 tygodnie, nie wiem czy może mieć to związek z migdałami. Testy alergiczne wykazały, że syn uczulony jest na trawy, zboża, leszczynę i bylicę. Czy sterydy donosowe przyjmowane miesiącami (laryngolog zlecił je właściwie na stałe z przerwą wiosna - lato, ale ze względu na alergię pewnie ciężko będzie je odstawić), to bezpieczne rozwiązanie problemu? Dziecko przyjmuje też tonsilan 4 tyg. Czy preparat ma szansę obkurczyć mu migdały? Czy czas zrobić przerwę? Z tego co usłyszałam, na razie do zabiegu się nie kwalifikuje. Chorował sporo, ale nigdy na uszy. Brał też broncho-vaxom. A może spróbować innych preparatów na odporność?
Czas pokaże albo stopniowo migdałki będą ulegały zmniejszeniu albo wprost przeciwnie - na pewno warto stosować preparaty wzmacniające odporność - większa szansa na zmniejszenie migdałkow i muniknięcie operacji

Witam serdecznie!
Konieczna pełna ocena kliniczna - wówczas można podjąć stosowną decyzję co do konieczności przyjmowania zaleconych leków.
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu,
2. Znacznego stopnia zaburzenia połykania
3. Znacznego stopnia zaburzenia mowy
4. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego - powyżej 4 (mam na myśli anginy - wysoka temperatura > 38, odczyn węzłowy, nalot na migdałkach podniebiennych)
5. Guz migdałka
6. Nawracające krwawienia z migdałków.
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
W przypadku pytań wątpliwości proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!
Problem wymaga oddzielnego rozaptrzenia:
- alergia wymaga leczenia zachowawczego,
- przerost migdałków może wymagać interwencji chirurgicznej,
- a uodpornienie o tej porze ma sens ze względu na nadchodzący sezon infekcyjny.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski