U mojej 18-letniej córki po dwóch wizytach psychiatra stwierdził zaburzenie dwubiegunowe afektowane,

1 odpowiedzi
U mojej 18-letniej córki po dwóch wizytach psychiatra stwierdził zaburzenie dwubiegunowe afektowane, od jakiegoś czasu ciężko od niej uzyskać coś, co jej nie pasuje, jak choćby sprzątnięcie pokoju itp. Od roku jest z chłopakiem, który cierpi na depresję, a od około 4 miesięcy na wszelkie prośby słyszę nie mam siły albo krzyki. Nasiliły się problemy z komunikacją. Suplementuję jej witaminy, ponieważ je często fast foody, ostatnio bolał ją brzuch i stwierdziła, że to przez to co jej podaję. Nawet pęknięcie rury w kanalizacji jej zdaniem było moją winą. Są momenty, kiedy mogę się z nią porozumieć, o ile nie chcę, by cos zrobiła. Moje pierwsze pytanie czy należy skonsultować diagnozę oraz co robić , żeby jej pomóc... jestem na granicy załamania nerwowego, żyję na tykającej bombie
Dzień dobry
Każda osoba cierpiąca na zaburzenie czy chorobę psychiczną ma swój charakter, osobowość ale i też każdy okres życia rządzi się swoimi prawami. Tym samym myślę że niekoniecznie leczenie czy diagnoza u Pani córki muszą być nieprawidłowe , tylko z racji na swój wiek jest w okresie adolescencji , który nie jest łatwy ani dla nastolatka ani dla jego rodziców . W terapii systemowej mówi się o cyklach życia rodziny i rodzinę z nastolatkiem uważa się za rodzinę w kryzysie. Jeden z francuskich psychiatrów i psychoanalityków Michel Vincent w swojej książce " Choroba zwana dojrzewaniem" opisuje jak trudne i dynamiczne są zmiany towarzyszące przemianie nastolatka w dorosłego człowieka i jak bardzo on ale i jego rodzice w tym czasie potrzebują wsparcia. Nastolatka czasem w potocznym psychologicznym języku porównuje się do jeża , który postawił kolce, o tym momencie życia można też myśleć jako o czasie burzy i naporów. Określenie użyte przez Panią żyje na tykającej bomie myślę że doskonale obrazowo oddaje samopoczucie niejednego rodzica nastolatka. Należy jednak pamiętać że drażliwość, zmienność emocji może być nie tylko objawem dorastania ale też choroby afektywnej dwubiegunowej. Myślę więc że zadbaniem o Siebie byłaby rozmowa z lekarzem psychiatrą prowadzącym leczenie Pani córki. Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo sił. Magdalena Skał-Mydłowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.