Uciążliwy trądzik

4 odpowiedzi
Witam, mam 26 lat i od prawie 10 lat borykam się z trądzikiem. Jednak kiedy byłam nastolatką nie był on dla mnie aż tak uciążliwy (występowały pojedynczo). Po 20-tym roku życia wypryski zaczęły się pojawiać na plecach, później na dekolcie, natomiast na twarzy pogorszyło się jakieś 2,5 roku temu, gdzie pół roku wcześniej zaczęły się moje problemy żołądkowe, więc leczyłam się farmakologicznie oraz ścisłą dietą. Kiedy okres leczenia dobiegł końca wróciłam do normalnego sposobu odżywiania się, niestety po miesiącu na twarzy pojawiło się pełno wyprysków na czole, skroniach, brodzie jak i w miejscach, gdzie we wcześniejszych latach nie występowały (czyli policzki, szyja). Zdecydowałam się wtedy na wizytę u dermatologa, który zapisał mi tylko jakieś maseczki i maści, praktycznie nie pytając od kiedy problem istnieje i nie zalecając jakichkolwiek badań. W ten sposób byłam leczona ponad pół roku, gdzie na skroniach zostały mi blizny. Po zakończeniu kuracji na rok trądzik zniknął (czasem pojawił się jeden wyprysk). Niestety od jakiś 4 miesięcy wszystko wróciło. Najwięcej pojawiło się ich w okolicach brody jak i po jej bokach, a najgorsze jest to, że kiedy wyprysk znika zostaje przebarwienie. Pozdrawiam
Przykro mi, że boryka się Pani z takimi problemami. Niestety w przypadku zaawansowanego trądziku medycyna ma ograniczone możliwości do kilku sposobów leczenia. W Pani przypadku jak widać dieta, maseczki ani peelingi nie przyniosą efektu i trochę się dziwię, że nie zastosowano w Pani przypadku skuteczniejszych sposobów leczenia. Trądzik jak Pani zauważyła poza bieżącymi problemami z wysypką, wągrami i ropniami pozostawia też niemiłą pamiątkę w postaci blizn i przebarwień. Blizny czasem są tak głębokie i w takiej ilości, że potrafią całkowicie oszpecić chorego. Powinna Pani trafić do lekarza dermatologa który na podstawie dodatkowych badań wykluczy bądź potwierdzi problemy hormonalne a następnie zastosuje właściwą metodę leczenia. Moim zdaniem jedynym sposobem leczenia dla Pani jest zastosowanie retinoidów doustnie. To trudne leczenie, obarczone niemiłymi objawami ubocznymi ale jedyne które daje 90% szansę na wyleczenie. Lekarz powinien mieć doświadczenie w tego typu leczeniu aby zminimalizować dolegliwości i zapewnić jak największą szansę na uzyskanie dobrego efektu. Dopiero pół roku po definitywnym zakończeniu terapii można myśleć o podjęciu się leczenia blizn i przebarwień. Z tymi też częściowo można sobie poradzić redukując je, choć niestety musi Pani zdawać sobie sprawę, że idealnie gładkiej skóry bez śladów nigdy nie uda się osiągnąć. W arsenale mamy peelingi, laser frakcyjny, IPL, wypełnienia blizn kwasem hialuronowym i wiele innych, ale te zabiegi dobierane są już indywidualnie do pacjenta i zmian oraz ich nasilenia. Proszę więc zacząć od wizyty u dobrego dermatologa i rozpoczęcia właściwego leczenia definitywnego a nie tylko zaleczania objawów.

Na początek wskazane jest wykonanie u Pani badań podstawowych (np. morfologia) jak i hormonalnych, wykluczenie potencjalnych ognisk siejących (zęby, migdały) i zastanowienie się nad doustnymi retinoidami (terapia długotrwała lecz niekiedy stanowi jedyne rozwiązanie w tego typu problemach). Można ewentualnie spróbować odpowiednie antybiotyki doustnie przez krótki okres czasu i zaobserwować efekty, zanim zdecydujemy się na retinoidy doustne. Całe to postępowanie powinno odbywać pod kontrolą dermatologiczną.
Być może problem wymaga badania skóry i innego, bardziej kompleksowego leczenia. Natomiast (przebyte problemy żołądkowe) warto sprawdzić, czy nie ma Pani infekcji Helicobacter pylori- ewentualnie czy inne objawy nie sugerują zaburzeń hormonalnych (typowo tarczyca-hormony płciowe)
Szanowna Pani
problem, z którym Pani się boryka, to najprawdopodobniej tzw. trądzik dorosłych. jest on dość oporny le\a leczenie miejscowe lub antybiotykami, jednak izotretinoina doustne (pochodna witaminy A) jest u większości chorych na trądzik dorosłych lub trądzik uporczywy bardzo skuteczna. Zapraszam na wizytę, jeśli chce Pani porozmawiać o tej formie leczenia. Pozdrawiam !