Umówiłam się na wizytę u psychiatry. Nigdy nie byłam u takiego lekarza i mam obawy. Nie wiem czy dam

2 odpowiedzi
Umówiłam się na wizytę u psychiatry. Nigdy nie byłam u takiego lekarza i mam obawy. Nie wiem czy dam radę. Jak rozpocząć rozmowę? Jak mówić o czymś, co dla innych ludzi jest głupie i śmieszne? Nie chcę trafić na oddział. Nie chcę wyjść z receptą na leki, które odbiorą mi zdolność myślenia lub spowodują senność. Chcę tylko pozbyć się mojego problemu i normalnie żyć. Boję się, że fakt skorzystania z pomocy psychiatry będzie mnie "prześladował" do końca życia. Jestem przerażona i skłonna zrezygnować z wizyty.
Lekarz psychiatra sam poprowadzi rozmowę. Wizyta nie różni się aż tak bardzo od wizyty u lekarza innej specjalności. Po prostu bardziej rozbudowana i szczegółowa jest część dotycząca wywiadu. Jest to najważniejsza część badania psychiatrycznego. Jeśli nawet będą potrzebne leki (nie zawsze są konieczne) to nie ma takich, które "odbiorą zdolność myślenia". Niektóre mogą powodować senność, ale jeśli tego Pani nie chce to proszę o tym powiedzieć lekarzowi. Jeśli po lekach poczuje się Pani źle (mogą pojawić się skutki uboczne lecz np. przy lekach przeciwdepresyjnych najczęściej mijają po tyg zażywania) to najwyżej je Pani odstawi - ostatecznie to i tak Pani decyduje. Proszę jednak w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem wcześniej przed ustaloną kolejną wizytą. Proszę potraktować wizytę u lekarza psychiatry jak wizytę u każdego innego lekarza. Taka wizyta nie niesie za sobą negatywnych dla Pani konsekwencji. Nadal jest Pani tą samą osobą. Natomiast jeśli lekarz będzie mógł Pani pomóc to trzeba z tego korzystać. Nie warto się męczyć.

Witam,

proszę potraktować wizytę u psychiatry jak rozmowę z kimś, kto może Pani pomóc. Stąd najlepiej zacząć od objawów, problemów, które sprawiają że poszukuje Pani pomocy.
Lekarz psychiatra jest zobowiązany prawnie do zachowania tajemnicy lekarskiej wizyty- więc obawy o "prześladowanie" z powodu pomocy psychiatry są bezpodstawne. W obecnych czasach korzystanie z pomocy psychiatry staje się coraz bardziej powszechne i nie są powodem do obaw czy wstydu.

pozdrawiam i życzę powodzenia :)
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl