uporczywe pieczenie skóry

3 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze,
od ponad 3 lat odczuwam okresowo występujące i samoistnie ustępujące nieprzyjemne pieczenie, czasami bardzo intensywne, skóry głowy, zewnętrznych małżowin usznych oraz szyi. Takie dolegliwości, którym towarzyszy przez cały czas utrata włosów, obserwuję po jednorazowym użyciu odżywki do włosów i nie jest to związane z aktualnie stosowaną przeze mnie pielęgnacją. Na skórze przez cały czas nie ma widocznych zmian, ale jest ona sucha i ściągnięta. Świąd pojawił się kilka dni po zastosowaniu kosmetyku. Emolium, Cerkogel, Cetaphil jedynie łagodzi objawy. Leczenie przy pomocy Zyrtec i Flucinar też nie było skuteczne. Czy możliwe, że zastosowany przed laty kosmetyk skumulował się w organizmie i spowodował przewlekle występującą alergię? Pozdrawiam
Nie sądzę, chyba że kosmetyk jest nadal używany lub był używany w przeszłości, ale wielokrotnie, miesiącami lub nawet latami, chociaż wtedy mielibyśmy nasilony stan zapalny skóry w postaci wyprysku, nie tylko pieczenie. Moim zdaniem problem tkwi gdzie indziej i wymaga odpowiedniej diagnostyki np. testów na uczulenie na związki chemiczne. Pozdrawiam.

Ponad połowa alergików jest uczulona na naturalne alergeny, a druga część na substancje chemiczne. Z naturalnych alergenów najczęściej uczulają roztocza kurzu domowego, pyłki traw, drzew, chwastów oraz alergen kota. Poważnym problemem stał się także smog. Substancje zawarte w pyle zawsze działają drażniąco, toksycznie i alergizująco.
Alergie wrodzone, czyli atopowe, są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania za pomocą klasycznych testów i są na nie leki. Niestety u Pana mamy prawdopodobnie do czynienia z alergią nabytą. Są one chorobą cywilizacyjną i dotychczas medycyna nie rozpoznała wielu alergenów je wywołujących. Nie mamy więc możliwości odczulenia pacjentów uczulonych na substancje chemiczne. Mógł Pan więc nabyć uczulenie na jakąś substancję zawartą w stosowanych kosmetykach a kolejne użycie ich powoduje ciągłe drażnienie skóry i powstawanie odczynów alergicznych. Nie możemy mówić tu o kumulacji alergenu ale każdy kontakt z nim będzie wywoływał teraz objawy choroby.
Powinien Pan udać się na badanie wideodermatoskopowe skóry do dermatologa oraz do alergologa. Leczenie na własną rękę raczej nie będzie skuteczne.
Witam,
jeżeli jest to tak przewlekły problem to trzeba wykonać testy kontaktowe, może również prick testy.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska