Uraz chrząstki trójkątnej nagarstka TFCC

6 odpowiedzi
Borykam się z urazem chrząstki trójkątnej nadgarstka.
Został mi zlecony artrografia MR, która wykazała:
"Cechy częściowego uszkodzenia przyczepu więzadła promieniowo-łokciowego, grzbietowego z objęciem przyczepu dołkowego i rylcowatego a także więzadło promieniowo-nadgarstkowego grzbietowego. Obrzęk purazowy kości haczykowatej"
Byłem u dwóch ortopedów. Jeden z nich zalecił ortezę na 6-8 tygodni i powinno być wszystko ok.
Drugi nie spoglądając na wyniki rezonansu stwierdził, że prawdopodobnie konieczna będzie artroskopia nagarstka.Wykonał badania fizykalne po którym stwierdził, że chrząstka jest uszkodzona i jeśli tak jest to nie ma ona szans na regeneracje.
Od urazu mineło prawie 4 tygodnie, cały czas chodzę w ortezie, 2 razy w tygodniu chodzę na zabiegi laseroterapii, krioterapii oraz jonoforezy. Ręka nie boli w pozycji statycznej. Ból pojawia się przy tak prozaicznych czynnościach jak wyciskanie żelu pod prysznic, podczas otwierania samochodu pilotem czy też przy próbie zaciśnięcia pięści.
Nie chciałbym stracić dwóch miesięcy po których dowiedziałbym się, że artoskopia jest konieczna. Bardzo chciałbym wrócić do pełnej sprawności, która konieczna jest w mojej pracy oraz do uprawiania sportu.
Leczenie uszkodzeń chrząstki trójkątnej zależy od charakteru uszkodzenie . Rozumiem , ze czas jest ważny , ale próba leczenia zachowawczego jest nieinwazyjna i jeśli uda się usunąć dolegliwości to może nie będzie konieczności leczenia operacyjnego . Artroskopia nadgarstka nie jest zbyt powszechnie wykonywanym zabiegiem przez co stosunkowo ciężko nabyć rutynowe doświadczenie . Proponuję konsultację z ortopeda zajmującym się typowo chirurgia reki i wykonującym więcej niż 1 artroskopia nadgarstka na miesiąc/kwartał . Cierpliwości

Uszkodzenie TFCC jest urazem uciążliwym i trudnym do leczenia z wielu powodów. Samo usunięcie TFCC da poprawę na krótki czas. Rzeczywiście artroskopia mogłaby być pomocna. proszę spróbować może leczenia ortobiologicznego => płytkopochodne czynniki wzrostu
Witam, ze strony fizjoterapeuty powiem, że przed operacją powinien Pan spróbować leczenia zachowawczego. Mam tu na myśli pójście do wykwalifikowanego fizjoterapeuty i skorzystanie z terapii manualnej. Nie wiem z której koncepcji powinien Pan skorzystać bo to zależy od osoby wykonującej. Proszę podać w jakim Pan mieście mieszka to postaram się pomoc znaleźć kogos dobrego.
Leczenie fizykalne często tylko zalecza problem który później wraca. Są duże szanse ze w/w terapia pomoże i efekty powinny być po pierwszym spotkaniu.
Pozdrawiam
Konrad Skrzat
Wg mnie artro nie jest konieczne. MRI i ponowna wizyta u ortopedy z wynikiem badania. Fizykoterapia jak najbardziej powinna wystarczyć.
Na podstawie zamieszczonych przez Pana informacji skłaniałbym się ku wyborowi operacyjnej metody leczenia czyli artroskopii nadgarstka. Proszę mięć na uwadze że artroskopia nie rozwiąże natychmiast problemu, po operacji następuje proces przebudowy struktur które zostały operacyjnie naprawione.
Zalecałbym kontynuację rehabilitacji (opierając się na opisie mr, choć nie jestem przekonany czy jest kompletny), z zastrzeżeniem jednak, że może okazać się, że artroskopia będzie konieczna - trudno mi się wypowiedzieć, bez osobistego zbadania Pana.