Uraz kolana c.d.

1 odpowiedzi
Dziękuję bardzo za opinię. Chętnie skorzystam z konsultacji ale proszę jeszcze o wypowiedzenie się po zamieszczeniu wyników z RM.Może przytoczę swoje pytanie wcześniejsze i dodam cd tak aby było wszystko czytelne.
vWitam, mam 37 lat, jestem a raczej byłam bardzo aktywna fizycznie, głównie fitness. 3 tyg temu na nartach dostałam urazu prawego kolana. Na SOR wykonano RTG. Rozpoznano S83.7- uraz kilku struktur kolana. Opis: niestabilność przyśrodkowa II st., śladowy wysięk, Rtg bz. Diagnoza: Skręcenie kolana, uszkodzenie MCL, zastosowano szynę tutorową 3 tyg.
W ciągu kolejnych 2 dni miałam 2 punkcje stawu, oraz podejrzenie przez lekarzy zerwanie wiązadeł krzyżowych i bocznych, po zbadaniu kolana manualnie.
Kolano przez cały czas było opuchnięte i bolało, bardziej w nocy, miałam wrażenie niestabilności, uciekania kolana.
Po 3 tyg na wizycie kontrolnej lekarz zbadał manualnie moje kolano. Odczuwałam silny ból przy większym zgięciu kolana i nieduży ból przy ucisku po wewnętrznej stronie nogi. Lekarz rozpoznał: M23- wewnętrzne uszkodzenia stanu kolanowego, S83.6 – skręcenie i naderwanie innych, nie określonych części kolana.
Opis wizyty: KDP – staw kolanowy lekko obrzęknięty, tkliwość palpacyjna po stronie przyśrodkowej stawu kolana, kolano stabilne, usunięto unieruchomienie stawu kolanowego. Zalecono rehabilitacje czynno-bierną. Wizyta kontrolna za 4 tygodnie.
Moje obawy to czy została postawiona prawidłowa diagnoza.
Mam pytanie czy lekarz nie powinien zalecić dodatkowych badań np. USG, RM? Czy wystarczy sam dotyk na stwierdzenie że już wszystko się „naprawiło”?
Robiłam RM, dzisiaj odebrałam opis:
„Stan po urazie skrętnym z rozległym uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego (ACL) przy przyczepie udowym. Boczne włókna zerwane, przemieszczone do wyniosłości międzykłykciowej. Możliwość zachowania ciągłości włókien przyśrodkowych (niejednorodny sygnał i pogrubienie włókien, zatarte zarysy w początkowym odcinku).
Więzadło krzyżowe tylne jest zachowane, niskosygnałowe.
Bez wyraźnego podwichnięcia przedniego piszczeli w płaszczyźnie badania.

Więzadło poboczne strzałkowe (LCL) naderwane w zakresie tylno-środkowej części włókien w odcinku proksymalnym, z odcinkową delaminacją, pogrubieniem i niejednorodnym sygnałem więzadła, z towarzyszącym obrzękiem i wysiękiem wzdłuż włókien (II stopień uszkodzenia).
Więzadło poboczne piszczelowe zachowane.
Łąkotka boczna (ML) i przyśrodkowa (MM) bez zmian pourazowych.

Pourazowe stłuczenia środkowej części kłykci kości udowej oraz tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowe. Nieznaczna kompresja beleczek kostnych kłykci bocznych (bez wyraźnego obniżenia powierzchni stawowych).

W wykonanym badaniu rzepka bez lateralizacji. Kąt bruzdy 142 st. TT-TG 6 mm.
Zwężenie i niejednorodny sygnał chrząstki na przyśrodkowej części powierzchni stawowej, na tym tle wąskie pęknięcia (obejmują do całej grubości chrząstki) i niewielki obrzęk szpiku kostnego podkorowo.
Niejednorodny sygnał i nieregularnie pękniecie chrząstki na przedniej powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda na pograniczu z bruzdą międzykłykciową.
Nieco niejednorodny sygnał troczka przyśrodkowego w dolnym odcinku, jak po naderwaniu.
Troczek boczny rzepki z obrzękiem wzdłuż włókien. Więzadło właściwe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda są zachowane, bez świeżych zmian pourazowych.

Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. Ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian.
Zaznaczony obrzęk tkanek miękkich okołostawowych.

Wnioski: zmiany pourazowe-rozległe uszkodzenia ACL, naderwane LCL. Stłuczenia kłykci. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. Chondromalacja SRU.
Poza tym jak w powyższej opisie.

Propozycje: konsultacja lekarza ortopedy w celu ustalenia dalszego postępowania.

Proszę o opinię, co powinnam zrobić, czy mogę już zacząć rehabilitacje czy powinnam poczekać aż wszystko się zrośnie?
Pozdrawiam
Witam Ponownie :)

Powinna Pani jak najszybciej rozpocząć rehabilitacje. Zwlekanie z podjęciem działań w kierunku usprawnienia uszkodzonego stawu, skutkować będzie pojawieniem się (pogłębieniem się) m.in. zrostów tkanek, co w konsekwencji wydłuży proces powrotu do zdrowia. Co więcej, od momentu urazu uruchamiane są fizjologiczne procesu zaniku mięśni uda (tzw. inhibicja zwrotna), co może Pani zaobserwować jako zmniejszenie ich obwodu. Konieczne jest podjęcie działań w celu zahamowania tego procesu. Osłabieniu uległa już tzw. propriocepcja, czyli czucie stawu, jego stabilności.

Zalecam konsultację z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą w celu oceny czy potrzebna będzie w Pani przypadku rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Warto również zastanowić się nad zdiagnozowaną chondromalacją.

Więcej informacji będę Pani w stanie udzielić osobiście.

Z pozdrowieniami
Łukasz Kaleńczuk
fizjoclass.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.