Uraz stawu kolanowego - interpretacja wyników badań.

3 odpowiedzi
WITAM!Proszę o wyjaśnienie opisu badania i polecenie co mam dalej zrobić z tym urazem?
Wiek pacjenta 17 lat.
Badanie MR stawu kolanowego P bez kontrastu :2014-10-27.
Zaznaczone zmiany obrzękowe w nasadzie bliższej kości piszczelowej. Poza tym uwidocznienie struktury kostne i chrząstka stawowa zmian nie wykazują. Łąkotki zmian nie wykazują. Więzadło krzyżowe przednie w wykonanym badaniu niewidoczne na całej długości – stan po przebytym urazie z przerwaniem jego ciągłości. Poza ty map arat więzadłowy stawu kolanowego o zachowanej ciągłości zmian nie wykazuje. Nie stwierdza się obecności zwieszonej ilości płynu w jamie stawu. Ciało Hoffy niezmienione. Niewielka ilość wysięku w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Poza tym nie stwierdza się obecności nieprawidłowych zmian w obrębie dołu podkolanowego.

Badanie MR stawu kolanowego P bez kontrastu: 2016-01-22.
Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawowej. Sygnał ze struktury kostnych prawidłowy. Łąkotki bez zmian urazowych. Dyskretne, linijne zmiany przeciążeniowe w rogach tylnych obu łąkotek. Stan po zerwaniu ACL,fragment widoczny dolnej części. Cechy przedniego podwichnięcia kości piszczelowej-PCL kastowo zagięte. LCL I MCL bez uchwytnych zmian pourazowych. Chrząstki stawowe o prawidłowej grubości, gładkich obrysach, bez ubytków. Rzepka symetrycznie ustawiona. Troczki rzepki o zachowanej ciągłości. Struktury dołu podkolanowego w MR bez zmian
Witam!

Badania rezonansu magnetycznego są jednoznaczne - doszło u Pana do całkowitego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. U osób młodych, zazwyczaj aktywnych fizycznie, jest to wskazanie do działania operacyjnego, mianowicie do rekonstrukcji tego więzadła (w dzisiejszych czasach wykonywanego zawsze artroskopowo)
Niestabilność przewlekła, czyli długo trwająca, powoduje szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych stawu, które upośledzą jego funkcję i będą powodować dolegliwości bólowe i pewien stopień niepełnosprawności.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W przytoczonych badaniach MR opisywane jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Zwykle takie zmiany wymagają leczenia operacyjnego. Pełnej oceny mogę dokonać dopiero po osobistym zbadaniu i ocenie zmian w badaniach.
Witam!
Opis typowo ukazuje zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. W pierwszym rezonansie dodatkowo występują pourazowe obrzęki WKP. W drugim pojawiają się ponadto zmiany związane z przewlekłym uszkodzeniem tego więzadła i niestabilnością stawu kolanowego.
W tym przypadku wymagana jest artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Wymaga to konsultacji u lekarza ortopedy.
Pozdrawiam

Eksperci

Adam Gorlo

Adam Gorlo

Kardiolog, Internista

Suwałki

umów wizytę
Małgorzata Mikuła

Małgorzata Mikuła

Weterynarz

Józefów (powiat otwocki)

umów wizytę
Paweł Chodakowski

Paweł Chodakowski

Neurochirurg

Jastrzębie-Zdrój

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 266 pytań dotyczących: rezonans magnetyczny
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.