uraz stopy

11 odpowiedzi
Witam .tydzień temu w pracy doznałem urazu stopy lewej nogi ,wózek widłowy najechał mi na stopę ,rentgen stopy nie wykazał żadnego pęknięcia ,pozostała duża opuchlizna która nie chce zejść .
Nie dyżuruję już od kilku lat na SOR. Lecz wyobrażam sobie że lekarz traumatolog / chirurg powinien zbadać nogę - dokładnie ocenić miejsce urazu i stanu tkanek (ukrwienia/unerwienia) obwodowych do niego. O ile przy urazie palca lub pięty może wystarczyć zwykłe RTG, o tyle przy urazie kości stępu lub śródstopia najlepiej wykonać TK bez kontrastu. W razie jego niedostępności, a zwłaszcza przy dużym obrzęku / krwiaku - tzn. klinicznych objawach złamania - należy postępować jak przy złamaniu, nawet jeśli w RTG / TK nie ma ewidentnego złamania. Wtedy należy wykonać kontrolne badanie obrazowe po pewnym czasie.

Witam,
obrzęk może utrzymywać się kilka tygodni.
Miejscowo mozna stosować Altacet w żelu.
Pozdrawiam M.Garbień
Sugeruję konsultację lekarza ortopedy-traumatologa.
Przy stłuczeniu stopy opuchlizna może ustępować nawet kilka tygodni.
Dzień dobry

Opis wskazuje na stłuczenie tkanek miękkich stopy. Urazy takie są zazwyczaj bolesne, a powstała opuchlizna lub siniaki, mogą utrzymywać się przez kilka - kilkanaście dni.
Rzadko stan chorobowy przewleka się i konieczne są zabiegi fizjoterapeutyczne np. krioterapia.
Najlepszym domowym sposobem na zmniejszenie dolegliwości są okłady schładzające (lód w kostkach, mrożonka-groszek), odciążanie i wysokie układanie chorej kończyny oraz stosowanie miejscowe preparatów p/obrzękowych np. żel Lioton lub Traumon.
Wskazana jest także kontrola chirurgiczna i ewentualne ponowne RTG lub USG stopy w przypadku utrzymywania się dolegliwości.

Pozdrawiam
Jasiuk
Dzień dobry,
Zdjęcia rtg obrazują tylko urazy kostne. Zapraszam na konsultację ze zdjęciami do Angiodiabetica lub ProfMedica.
problem urazu kończyn powinien być konsultowany przez ortopedę a nie chirurga.
konsultacja ortopedy, ale pewnie obrzęk już ustąpił. Uraz tkanek miękkich, możne rozerwanie torebki stawowej z krwiakiem
Witam, proszę się zgłosić do poradni ortopedycznej. Pozdrawiam.
Witam Pana, proszę zgłosić się do chirurga, aby ocenił Pana stopę i podjął decyzje jak doprowadzić ją do stanu prawidłowego. Niestety bez oględzin i badania nie można postawić dokładnej diagnozy. Pozdrawiam serdecznie.
Wskazana jest wizyta u ortopedy-traumatologa.