USG genetyczne drugi trymestr

4 odpowiedzi
Dobry wieczór, słyszałam o Panu wiele dobrego, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc bo na kilku ginekologach się już zawiodłam :( Jestem obecnie w 24 tygodniu ciąży. Na ostatniej wizycie lekarz, do którego chodziłam na NFZ obudził się, że mam robić USG połówkowe genetyczne, ale mam je zrobić prywatnie bo na fundusz ma za długie terminy i nawet jak da skierowanie to będzie za późno. Nie zrobiłam go do tej pory, bo koszt takiego USG przekraczał moje możliwości finansowe. Stąd moje pytanie: czy faktycznie jest już za późno? Być może w tym tygodniu uda mi się uzbierać bądź pożyczyć pieniądze i zrobić to USG, ale boję się, czy nie pójdą w błoto, bo to dla mnie w tej chwili mega wydatek. Proszę o Pana opinię i z góry dziękuję z całego serca.
Witam Panią.
Optymalny okres oceny minął w 22. tyg. ale z praktycznego punktu widzenia rożnica dwóch tygodni dla wykrywalności wad anatomicznych nie jest kluczowa. Jeżeli chodzi o genetykę, to pierwszy trymetr jest podstawą, w drugim badaniu raczej potwierdzamy obserwacje z pierwszego. Pomijam fakt, że NFZ nie refunduje USG genetycznego II trymestru, jedynie USG anatomiczne.
Pozdrawiam, Sobiesław Kaszowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Termin dla badania II trymestru to 18-22 tydzień ( skończony ). Aanatomię płodu można ocenić na każdym, późniejszym etapie ciąży z wyjątkiem końcowych tygodni ciąży kiedy jest to trudne technicznie. Po 24 t.c. programy do opisu USG nie liczą ryzyka genetycznego związanego np. z poszerzonym fałdem karkowym i im wyższa ciąża marker ten przestaje mieć znaczenie i to tyle jeśli chodzi o "genetyczność " badania. Poza takimi markerami jak fałd karkowy, punkt hyperechogenny w sercu, poszerzone miedniczki nerkowe ( elementy widoczne na każdym etapie ciąży poza I trymestrem ) oceniamy po prostu anatomię płodu a to jak napisałem powyżej można zrobić na każdym etapie ciąży. W wypadku ciąż powyżej 23+6 tyg. w przypadku stwierdzenia bardzo poważnych wad nawet uniemożliwiających przeżycie płodu przerwanie ciąży jest ustawowo zabronione.
Reasumując badanie wykonane w 24 tygodniu i później jest wartościowe a nawet niezbędne jeśli wcześniej nie było wykonane.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Tak zwane USG połówkowe w przeciwieństwie do USG I trymestru nie ma sztywnych reguł czasowych, takze prosze zrobić jak sie uda Pani zorganizowac fundusze
Droga Pani, USG 3-D z szczegółowym opisem pod kontem potencjalnych wad genetycznych jest w ostatnich latach bardzo modne ale trzeba zadać sobie zasadnicze pytanie czy istnieją ku temu bezwzględne wskazania; Pani wiek, przebieg (jeżeli były) poprzednich ciąż, wywiad rodzinny. Jeżeli lekarz prowadzący uwzględnił wymienione kwestie i widzi ewidentne wskazania, warto w siebie i dziecko zainwestować. Jeżeli takowych wskazań nie ma szkoda pieniążków. 98% ciąż u młodych,nie obciążonych kobiet ciąża przebiega prawidłowo. Niestety w medycynie nie ma 100%. Życzę powodzenia

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.