USG przy niepełnym pęcherzu

8 odpowiedzi
mam pytanie dot. USG jamy brzusznej.Wczoraj miałem badanie, ale niestety mój pęcherz nie był napełniony tak jak powinien. W prawdzie lekarz nie mówił nic o powtórzeniu badania, ale chciałem się dowiedzieć czy przez ten brak pełnego pęcherza wyniki mogą być zniekształcone i warto je powtórzyć? Miałem operację na wodonercze i dlatego zależy mi na wiarygodnych wynikach. Miałem "przebudowywaną" miedniczkę.
Na ocenę nerek nie powinno wpływać wypełnienie pęcherza , chyba że są odpływy wsteczne. Trzeba mieć dobrze wypełniony pęcherz do oceny ściany pęcherza , szczególnie przy podejrzeniu zmian ogniskowych i guzów pęcherza.

Dla oceny pęcherza moczowego konieczne jest jego dobre wypełnienie moczem
Dzień dobry,
wiarygodną ocenę pęcherza moczowego w badaniu USG przeprowadza się przy dobrze wypełnionym pęcherzu. Pozdrawiam TT
Dzień dobry. Nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Dla Pana ważniejszy jest obraz operowanej nerki. Pozdrawiam
Pecherz moczowy musi byc dobrze wypelniony aby jak najdokladniej go ocenic. Poza tym w Pana przypadku warto zrobic badanie USG z wypelnionym i z pustym (po mikcji) pecherzem aby np.: zobaczyc ewentualne zaleganie moczu. Prosze nie zapomniec o tym przy kolejnej kontroli.
USG dróg moczowych, aby było w pełni miarodajne, powonno się wykonać przy wypełnionym pęcherzu. Najprościej mówiąc, nie powinno się oddawać moczu przez ok. 3-4 godziny przed badaniem. Wypełniony pęcherz moczowy pozwala na ocenę patologii w jego obrębie (guzy pęcherza moczowego, ew. złogi etc.). Ułatwia także pomiar gruczołu krokowego.
Pozdrawiam,
Kochanowicz
Witam. Pęcherz do dokładnej oceny powinien byc wypełniony. Po badaniu powinno sie oddać mocz i powtórzyć badanie celem oceny zalegania i nerek jeśli było wodonercze. Pozdrawiam BM
Dzień dobry, przy niedostatecznie pełnym pęcherzu nie można go dokładnie ocenić jak również czasami też prostaty, sugeruje powtórzenie USG pozdrawiam