USGi Mammografia - jest w stanie okreslic stan chorobowy i konieczność usuniecia sutka ?

4 odpowiedzi
Dzien dobry. Okolo lipca ubieglego roku stwirdzilam ze jest guzek prawej piersci o wiekosci okolo 2cm. Dopiero teraz w grudniu wykonano 2 razy USG Mammografie i biopsje. W 1.badaniu dnia 20.12.2017 USG wiekosc byla okolo 2,5cm, A dniu 13 stycznia br okolo 3cm.
Opis USG 20.12.2016 taki; spejane badane przesiewowe w kierunku nowotworu sutka kod (ICD10; Z12.3,
opis USG 13.01.2017 ; w miejscu wyczuwalnego w Sp na godz,12 zgrubienia jest lita nieotorebkowana zmiana z widocznym zwapnieniemo wymiarze okolo 30mm-birads 4c . nie uwidoczniono patologicznych węzłow chlonnych w dołach pachowych.
opis mammografia 13.01.2017 sutki gestej budowy gruczolowo-wloknistej . W sutku lewym zmian ogniskowych nie uwidoczniono.
sutek pray- na granicy gornych kwadrantow nieostro ograniczona zmiana z MC ok. 40mm - birads 4B- wskazaniaa weryfikacja USG. Obustronne zwapnienia o łagodnym charakterze. Następnie wykonano biopsje lewego sutka. Wynik 27.01,2017. Czy to oznacza ze musi byc usuniety cała prawa piers ? i jezeli tak to dlaczego ... taka sugestia byla po ww badaniach .
Dzień dobry.Aby wypowiedzieć się na temat leczenia muszę zbadać pacjentkę i zobaczyć wynik biopsji. Dowiedzieć się również ile ma lat i jakie choroby współistniejące. Zapraszam na konsultację z wynikami badań.
Dr n. med. Monika Bieniasz

Odpowiedź na te pytania da wynik hist pat (w przypadku potwierdzenia raka piersi z oceną jego podtypu biologicznego) w połączeniu z badaniem klinicznym i badaniami obrazowymi. Po rozpoznaniu raka piersi istnieje przynajmniej kilka możliwości leczenia.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Kluczowe będzie badanie histo-patologiczne zmiany i wówczas dalsze decyzje lecznicze. BD
O wskazaniach do operacji decyduje wynik histopatologiczny, a jak rozumiem ten jest jeszcze niedostępny z żadnej z wykonanych biopsji?
Zakres operacji w dużej mierze opiera się o wymiary zmiany nowotworowej stwierdzane w badaniach obrazowych, ale nie jest wyłącznym kryterium.
Z wynikiem histopatologicznym należy udać się do chirurga specjalizującego się w chirurgii onkologicznej sutka i omówić wynik i ew. potencjalne możliwości leczenia.
W przypadku rozważania leczenia oszczędzającego należy również przedyskutować ew. kwestie tzw. chemioterapii neoadjuwantowej (przedoperacyjnej), ale te wszystkie zagadnienia dotyczą POTWIERDZONEGO RAKA PIERSI, a w zamieszczonej tu relacji nigdzie nie pada jak na ten moment takie rozpoznanie.