usunięcie łękotki co dalej?

5 odpowiedzi
witam. jestem po artroskopii prawego kolana. lekarz bez wczesniejszej konsultacji ze mna zarządził usunięcie łękotki. od operacji mineły 4 miesiące. nadal odczuwam ból i niestabilność w kolanie. co dalej? czy powinienem pomyśleć o przeszczepie łękotki lub o jakimś sztucznym zamienniuku.
Witam!
Objawy bólowe są niepokojące po tym okresie od zabiegu. Niestabilność może pojawiać się po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego lub po usunięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Usunięcie łąkotki najczęściej dotyczy jej części i z reguły nie wymagany jest przeszczep bądź uzupełnienie.
Jakkolwiek warto w tej sytuacji wykonać badanie MRI.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pytanie wymaga złożonej odpowiedzi ponieważ niestabilność może być przyczyną usuniętego fragmentu łąkotki (w dzisiejszych czasach praktycznie nie usuwa się całych łąkotek) lub też uszkodzenia ACL (więzadło krzyżowe przednie), którego nie naprawiano w trakcie minionego zabiegu. Może być również uszkodzone (lub nie) więzadło krzyżowe tylne, mogą być osłabione mięśnie odpowiedzialne za rotację i stabilność... jak wynika z powyższego bez badania pacjenta trudno udzielić konkretniejszej odpowiedzi.
Przeszczep allogenny czy xenogenny łąkotki wykonuje niewiele ośrodków na świecie.
Kolano wymaga badania bo niestabilność może wynikać z uszkodzeń więzadłowych.
Sugeruje kontrolne badanie rezonansu magnetycznego.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch
Prawdopodobnie brak jest tutaj odpowiedniej rehabilitacji i informacji dla pacjenta. Tkanki goja się około 6 miesięcy a ich przebudowa może trwać lata dlatego na początek zamiast przeszczepow proponuję wizytę u dobrego terapeuty który rozpracuje tkanki oraz zaprogramuje odpowiednie cwiczenia, dopiero gdy to nie przyniesie rezultatu będzie można myśleć o innych alternatywnych rozwiązaniach.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.