Usuwanie pieprzyków - tak, czy nie?

2 odpowiedzi
Od zawsze mam dużo pieprzyków na całym ciele (twarz, dłonie, nogi, ręce, nawet na uszach), które mam wrażenie że "rozsiewają" się i z wiekiem przybywa mi ich coraz więcej. Chciałabym usunąć kilka z nich - zwłaszcza tych na twarzy, ale obawiam się blizn i powikłań rakowych. Stale obserwuję pieprzyki i mają one regularne kształty, nie są "rozlane", czy poszarpane. Czasami wydaje mi się, że niektóre z nich mają przez krótki okres czasu ciemniejszy, prawie czarny środek, po czym to samo mija. Proszę o poradę, czy powinnam usuwać cokolwiek, a jeżeli tak, do jakiego specjalisty najlepiej się udać. Dziękuję.
Szanowna Pani,

Nie wyobrażam sobie badania znamion i innych zmian skórnych bez użycia dermatoskopu. Jest to urządzenie, które pozwala na oglądanie zmian barwnikowych w specjalnym oświetleniu, w powiększeniu, co umożliwia dostrzeżenie wielu szczegółów morfologicznych. Dopiero taki obraz pozwala na odróżnienie wczesnych zmian podejrzanych (znamion dysplastycznych) i nowotworów skóry (np. raków pigmentowanych lub czerniaków - od najwcześniejszego etapu ich rozwoju).

Nie ma wskazań medycznych do usuwania znamion niepodejrzanych dermatoskopowo. Nie zmienia to w żaden sposób ryzyka rozwoju zmian złośliwych. Usuwanie zmian barwnikowych "na oko" czy "na chybił trafił" traktuję jako nadużycie. Większość pacjentów wychodzi z mojego gabinetu z informacją, że nie będzie miała zabiegu.

Odrębnym tematem jest usuwanie zmian z przyczyn kosmetycznych. Operacje takie przeprowadzam dość często na prośbę pacjentów. Można wówczas uzyskać ładny efekt estetyczny pozbywając się np. znamion twarzy lub szyi.

Odpowiadając na ostatnie pytanie - proszę wybrać lekarza, który dobrze wykonuje dermatoskopie. Może to być dermatolog lub chirurg onkologiczny. Warto, żeby była to jednocześnie osoba wykonująca zabiegi dermatochirurgiczne, bo dobrze jest kontrolować się i leczyć u jednego specjalisty. Jeżeli ma Pani ochotę przyjść do mnie na konsultację, zapraszam uprzejmie.

Ostatnia moja uwaga dotyczy terminu wykonania zabiegów - lepiej jest odczekać do końca lata. Blizny, zwłaszcza w eksponowanych okolicach (twarz, szyja, dekolt), trzeba chronić przed słońcem, szczególnie w pierwszym sezonie. Promieniowanie UV może powodować zaczerwienienie i przerastanie blizn. Decydując się na operację kosmetyczną, warto mieć to w pamięci.

Mam nadzieję, że te informacje będą dla Pani pomocne.
Łączę serdeczne pozdrowienia,

dr Michał Lewandowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Droga Pani, jedyna właściwa droga to konsultacja u dobrego dermatologa

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.