uszkodzenie nerwów - cieśń nadgarstka

4 odpowiedzi
Witam. Proszę o wyjaśnienie w temacie wyniku badań nadgarstka. Uprzednio była złamana d. nasada kości promieniowej z przemieszczeniem, powikłana algodystrofią. Badanie EMG (08.02.2017r) wykazało : zespół cieśni nadgarstka z demielinizacją odcinkową we włóknach czuciowych i ruchowych n. pośrodkowego na poziomie nadgarstka, oraz tamże-neurograficzne cechy uszkodzenia n. łokciowego.
Natomiast w badaniu RM (05.05.2017r) stwierdzono : w aparacie wiązadłowym nie ma zmian, obraz nerwu pośrodkowego i łokciowego w normie. Wykazano : 1) zmiany degeneracyjne widoczne w stawie śródręczno-czworobocznym z widoczną chondromalacją. Drobne zmiany
chondromalacyjne widoczne także w stawie przedziału promieniowego oraz w stawie promieniowo-nadgarstkowym...2) Podwyższenie sygnału w okolicy przyczepu chrząstki trójkątnej do wyrostka rylcowatego k. łokciowej wskazuje na obecność zmian degenaryjnych. Czy te badania w zakresie uszkodzenia nerwów wzajemnie się wykluczają. Czy należy je powtórzyć. Pozdrawiam.
Dzień Dobry. MR pokazuje zmiany makroskopowe nerwu. EMG to badanie funkcji nerwu. Nerw nieuszkodzony w MR, może i tak źle działać (i nie widać tego w MR). Z badań wynika, że nerw jest cały tylko źle działa. Pozdrawiam ...

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mri to badanie dla zespołu cieśni mało specyficzne. Decydujące jest emg. Zespół cieśni nadgarstka często jest następstwem złamania dnkp. Pozdrawiam
badania wzajemnie się uzupełniają...
To są zupełnie inne badania. Badanie EMG jest badaniem w którym obserwujemy zwolnienie przewodzenia w nerwie pośrodkowy jeżeli jest np ucisk na poziomie kanału ( zespół cieśni kanału nadgarstka).
Jeżeli występują objawy drętwienia ręki należy rozważyć leczenie operacyjne.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.