Uszy a refluks

2 odpowiedzi
Czy powiększenie migdałków podniebiennych i problemy z trąbkami słuchowymi powodujące ból uszu i szum mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przelykowym? Zauważyłam, że przy nasilonym cofaniu się kwasów do ust bolą mnie uszy i gardło.
Problemy laryngologiczne takie jak Pan/Pani opisuje mogą być związane z refluksem przełykowo - żołądkowym. W większości towarzyszą temu również objawy typowe choroby refluksowej (zgaga, pieczenie w gardle, odbijanie), ale u około 10-15% chorych występują tylko objawy tzw. pozaprzełykowe (czyli np. zapalenie gardła, zaplenie ucha, krtani itd.). Pytanie czy po włączeniu leków takich jak blokery pompy protonowej (np.omeprazol, pantoprazol) dolegliwości ustępują? Warto jest zgłosić się do gastrologa, może się okazać, że będą potrzebne takie badania jak gastroskopia lub impedancja przełyku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Moje uszanowanie.
Pozaprzełykowe objawy choroby refluksowej mogą mieć bardzo różny charakter dolegliwości. Typowo występują pod postacią porannej chrypki, bólów gardła, kaszlu, zapalenie zatok, uszkodzenia szkliwa zębów lub obłożenia porannego język czy nieprzyjemnego zapachu z ust, ale cofająca się do gardła treść kwaśna lub żółciowa (w przypadku refluksów niekwaśnych współistniejących z zarzucaniem treści dwunastniczej) może powodować podrażnienie struktur nosogardła takich jak migdałki. W pierwszej kolejności konieczne jest wykluczenie przez laryngologa typowych przyczyn dla opisanych objawów. Jeżeli nie występują przyczyny na przykład infekcyjne czy zmiany organiczne należy rozpocząć diagnostykę refluksu. Metodą z wyboru jest 24 godzinna pH-metria przełyku z impedancją poprzedzona gastroskopią - metoda ta pozwala potwierdzić lub wykluczyć refluks i określić jego charakter (kwaśny/słabokwaśny/niekwaśny) co umożliwia wprowadzenie adekwatnego leczenia.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.