utrata włosów

4 odpowiedzi
Witam mam 25 lat, mężczyzna, i problem z włosami na głowie ich stan wygląda jak na głowę 50-latka, po prostu mam już bardzo duże zakola, rzadkość rozmieszczenia i 50% siwych, zastanawiam się czy to problem dla dermatologa czy może po prostu jestem z natury "zestresowanym człowiekiem" a może nadmiar testosteronu, nie wiem w jakim kierunku mam szukać pomocy, jeśli owa istnieje, bo z tego co mi wiadomo nie istnieją skuteczne substancje na porost włosów w miejscach gdzie już ich nie ma, dodam że skórę głowy i resztę mam chyba normalną bez żadnych plam itp.Utrata i wszystkie zmiany postępują mniej wiecej od 5 lat
Szanowny Panie,
Łysienie androgenowe jest konsekwencją nadmiaru androgenów oraz predyspozycji rodzinnych. W konsekwencji, jego leczenie musi być prowadzone przewlekle. Jedną z metod są miejscowe preparaty z minoksydylem, które poprawiają ukrwienie mieszków włosowych. Efekt jest widoczny po ok. 4-6miesiacach i utrzymuje się przez okres stosowania preparatu.

Kolejną metodą jest leczenie finasterydem, lekiem blokującym metabolizm testosteronu. To leczenie w przeważającym odsetku zahamowuje łysienie, a u połowy mężczyzn daje przynajmniej częściowy odrost włosów. Leczenie tym lekiem powinno być poprzedzone konsultacją z urologiem i oceną prostaty.

Trzecią metodą jest przeszczep mieszków włosowych z okolicy potylicznej, który daje trwale dobry efekt, ale jest to metoda kosztowna.

Siwieniem przedwczesnym określamy w naszej populacji pojawienie się siwych włosów przed 20 rokiem życia, często o występowaniu rodzinnym. Proponuję oznaczyć TSH, morfologię krwi i poziom żelaza, żeby wykluczyć nadczynność tarczycy i anemię złośliwą.

Pozdrawiam,
Dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z Pana opisu wynika, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym męskim, na którą to przypadłość cierpi wielu mężczyzn z różnym nasileniem. Oczywiście określone badania stanu organizmu i włosów (trichogram) są wskazane w celu wykluczenia innych chorób - co powinien zlecić dermatolog podczas konsultacji. Jedynym ratunkiem jest obok przeszczepu włosów zastosowanie finasterydu, który nie sprawdza się za każdym razem, a spodziewanie efekty występują wówczas jak ten lek stosuje się ciągle i regularnie.
Powodów przerzedzenia się włosów lub ich utraty mogą być dziesiątki począwszy od cech genetycznych, wielu chorób i czynników zewnętrznych ... aż po stres. Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną tego problemu, konieczna jest konsultacja u lekarza dermatologa trychologa. Podczas konsultacji lekarz zada szereg dokładnych pytań, musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę, jak ten problem wygląda u innych członków rodziny. Niezbędne jest też badanie trychoskopowe specjalistyczną kamerą. Po ustaleniu przyczyny lekarz podejmie decyzje o sposobie leczenia. Wypadanie włosów można opóźnić lub zatrzymać. Oczywiście w części przypadków gdy jest to łysienie typowo genetyczne medycyna jest praktycznie bezsilna i proszę nie wierzyć, w żadne cudowne specyfiki i szampony. Nie istnieją domowe sposoby leczenia.
Niestety czasem należy pogodzić się z utrata włosów lub pomyśleć o ich przeszczepie. To jednak co potrafią zaakceptować mężczyźni jest bardzo trudne dla kobiet. Jeśli więc kobieta zauważy u siebie osłabienie i nadmierną utratę włosów wskazana jest pilna wizyta u specjalisty dermatologa w celu zahamowania procesu i jego odwrócenia. Im dokładniej zdiagnozujemy przyczynę i zaczniemy właściwe leczenie tym większa jest szansa na jego powodzenie i radość z posiadania zdrowych i pięknych włosów.
Jako specjalistę "od włosów' polecam dr Urszulę Brumer; oczywiście stres nasila problemy tego typu (fitness? psychoterapia? boks? :)) ale zrobiłabym komputerowe badanie skóry głowy, może badania hormonalne (tarczyca)- no i jednak można przynajmniej zahamować dalsze postępowanie zmian :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.