Uzaleznienie emocjonalne od partnera a miłość. Niby uzależnienie to utrata samodzielności. Wezmy np

3 odpowiedzi
Uzaleznienie emocjonalne od partnera a miłość. Niby uzależnienie to utrata samodzielności. Wezmy np takie zwiazki matriarchatowe gdzie dominujaca jest kobieta, czy to nie zabiera samodzielnosci partnerowi? Z drugiej strony mozna sobie wyobrazic zwiazek gdzie nie ma zadnej chemi, zadnej milosci, zadnego porywu serca, zadnej silnej namietnosci, czy to tez jest optymalne? Mozna byc samodzielnym w zwiazku a szukac chemii poza zwiazkiem. Mi sie wydaje ze dzisiejsza psychologia szuka stanu idealnego, a takie nie wystepuja. Jak sie wchodzi w relacje to sie wchodzi w obszar odzialywania drugiej osoby i od osobowosci tej osoby zalezy jakie to bedzie oddzialywanie. A moze zwiazek traktowac tylko na jakis czas, bez plodzenia dzieci, wtedy mozna by sie dopasowac idealnie do potrzeb i okolicznosci :o
Dzień dobry. Nie ma stanu idealnego w związku. Relacje międzyludzkie opierają się na różnych potrzebach: emocjonalnych, psychologicznych, materialnych itd. Każdy człowiek poszukuje swoich indywidualnych cech w drugim człowieku i nie każda relacja przebiega harmonijnie. Często relacje kończą się, są jakby etapowe: np. etap studiów, rozwoju zawodowego, etap zakładania rodziny i wychowania dzieci, etap opuszczonego gniazda etc. Relacje rozpadają się bądź trwają nadal z bardzo różnych powodów. Nie jesteśmy w stanie zaplanować w 100% naszej relacji z uwagi na fakt, iż podlegamy zmianie w wyniku nabywania doświadczenia, a i nasz partner/partnerka zmienia się.
Nic nie jest pewne, relacja interpersonalna stanowi wielką niewiadomą w kontekście jej trwania i przebiegu. Nie zmienia to faktu, że warto próbować tworzyć wartościowe relacje międzyludzkie i czuć się w nich wspaniale, czego oczywiście życzę!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry

Zaczęłabym od podkreślenia, że miłość i jej rozumienie jest kwestią indywidualną. Każdy z nas inaczej rozumie, czym jest dla niego związek i co powinno być jego częścią. Proszę zastanowić się i odpowiedzieć sobie, czym dla Pani/Pana jest związek i jaki związek chciałaby Pani/Pan tworzyć. Udzielenie sobie odpowiedzi na te pytania pozwoli lepiej poznać własne potrzeby i oczekiwania względem potencjalnego związku.
Warto natomiast podkreślić, że w zdrowym związku istnieje wzajemne poszanowanie i posiadanie przestrzeni wspólnej (np. wychowywanie dzieci, realizacja wspólnych zainteresowań itp.) i prywatnej (pielęgnowanie własnych zainteresowań, przyzwolenie sobie na prawo do spędzania czasu z samym/samą sobą itp.). Dbanie o zachowanie równowagi między tymi sferami to jeden z prognostyków satysfakcjonującego związku.
Jest sprawą bardzo indywidualną, jak określona osoba postrzega relacje w związku i elementy, które na tę relację się składają (determinanty ich jakości, np: jak wygląda więź, zaufanie, miłość, przyjaźń, komunikacja itd.). Wszystko zależy od tego na czym nam zależy i co mamy w sobie zmieć, transformować, aby do tego celu dotrzeć i jak bardzo nam na tym zależy (wytrwałość).

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.