Uzależnienie od pornografii i masturbacji. Co robić? Witam, ma 43 lata i chyba od podstawówki zac

3 odpowiedzi
Uzależnienie od pornografii i masturbacji. Co robić?

Witam, ma 43 lata i chyba od podstawówki zacząłem być uzależniony od pornografii. Po nieudanych studiach wróciłem do domu- matka, psy, komputer i pornografia. Myślę, że z nią łatwiej mi było znieść codzienność. Ostatnimi czasy spotkałem dziewczynę, 26 lat poznałem w lokalnym teatrze amatorskim i ona jakby obudziła we mnie innego człowieka- z humorem, potencjałem- uznałem , że ja nie żyję po prostu, że pora coś zmienić. W stanie totalnej sinusoidy emocjonalnej, kiedy byłem sam w bibliotece, w której pracuję, 8 godzin, żeby czymś zająć ręce napisałem dwa świetne wiersze i wytrzymałem jeden dzień bez pornografii. Kiedy uświadomiłem sobie, że ją straciłem wszystko zaczęło wracać do punktu wyjścia, a ja do pornografii. Wytrzymałem najpierw jeden dzień, potem dwa, ale coś mi mówiło, ale po co masz walczyć? Dla kogo? Czekałeś na nią 15 lat, drugich 15 nie będzie. I to pewnie prawda- znajdziesz sobie może kogoś zwykłego, nudnego, który niczego w tobie nie obudzi i tak już będzie. Było ciężko, powiedziałbym zimno i pusto. I trudno. Wcale mi się lepiej nie myślało, pisało, żyło. Ale miałem twardy ogląd sytuacji. PO dwóch dniach, kiedy bez pornografii wyjechałem na szkolenie, trochę się to zatarło, nikt nie wywoływał we mnie podniecenia, ja byłem jakiś taki wycofany, wróciłem do domu- zimno pusto, matka, rezygnacja- no i wszedłem, życie zaczęło lepiej wyglądać, jakaś nadzieja, że będzie dobrze, że kiedy ona wróci z festiwalu, to pogadamy... Wiem, że nie pogadamy juz raczej, a pornografia mi znów nie przeszkadza. Ale wiem, czym była przez ostatnie tygodnie, jak mnie uwiązała. Boję się życia bez pornografii, boję się siebie bez pornografii- a jednak chcę z tym walczyć, bo mam już dość. Wiem,odciąć się od źródła- postaram się zmienić laptop i powyrzucać co niepotrzebne, ale sam sobie nie poradzę....
Dzień dobry!
Uzależnienie od pornografii, może być jedną z form seksoholizmu. Zdarza się, że występuje wraz kompulsywną masturbacją czy cyberseksem itp.
W celu postawienia diagnozy, czy jest Pan uzależniony od pornografii i masturbacji najlepiej udać się na wizytę do lekarza seksuologa lub psychiatry seksuologa. Jeżeli lekarz/ psychiatra uzna, ze jest Pan uzależniony, wtedy najlepszym wyjściem będzie rozpoczęcie psychoterapii u psychoterapeuty. W swojej wypowiedzi zaznacza Pan problem pornografii i masturbacji, ale warto zwrócić uwagę na "totalną sinusoidę emocjonalną", która ma negatywny wpływ na Pana życie i sposób myślenia.
Bardzo dobrze, że chce Pan walczyć, proszę się nie bać i udać się do lekarza.
Pozdrawiam!

Dzień dobry, przeczytałem z wielkim skupieniem Pana wpis. Uzależnienie od pornografii i masturbacji wraz z jego wzrostem staje się coraz mniej kontrolowane, coraz bardziej obsesyjne i jest coraz częstsze niż początkowo. Jak każde uzależnienie, powoduje, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Świetnie, że Pan to zauważył i zdał sobie sprawę, że potrzebuje pomocy. Uzyska ją Pan najlepiej kierując się na terapię do psychologa - seksuologa. Życzę Panu powodzenia i wytrwałości. Z wyrazami szacunku, Marcin Rybak
Rozumiem, że szuka Pan sposobów, na uwolnienie się od pornografii i masturbacji, które widzi Pan jako nadmiernie obecne w Pana życiu. Jednocześnie ma Pan sporo obaw dotyczących procesu wychodzenia i życia po ich odstawieniu.

Sposoby na wyjście z tego rodzaju trudności różnią się w zależności od tego, co jest faktycznym źródłem nadużywania. Odsunięcie pornografii i masturbacji może być jednym z elementów procesu, ale z Pana opisu wynika, że obie nie są wyłącznie przyczyną, ale raczej/również skutkiem ubocznym innych trudności. Aby proces wyjścia był skuteczny, warto przyjrzeć się temu, co jest realną przyczyną odczuwanego emocjonalnego bólu oraz jak może Pan zmienić swoje życie w taki sposób, by sięganie po pornografię i masturbację nie było potrzebne.

Ponieważ Pana trudności trwają już dłuższy czas, rekomenduję kontakt ze specjalistą. Terapeuta powinien pomóc Panu spojrzeć na doświadczane trudności z pewnej perspektywy, zidentyfikować niewidoczne na pierwszy rzut oka źródła bólu oraz pomóc Panu opracować plan, jak zmienić Pana życie w pożądanym kierunku.