W 2014 roku przeszłam psychoze połogową. Xetanor 20 i Rispolept 1 mg bralam przez 3 lata. Po konsult

1 odpowiedzi
W 2014 roku przeszłam psychoze połogową. Xetanor 20 i Rispolept 1 mg bralam przez 3 lata. Po konsultacji z lekarzem odstawiłam leki. Po roku brałam udział w terapii czaszkowo-krzyżowej (praca na płynie mózgów rdzeniowym), która rozwaliła mi układ nerwowy. Skrajnie odwodniona trafilam na oddział szpitala psychiatrycznego. Lekarze nie postawili konlretnej diagnozy. Na wypisie wpisali F23.0 czyli nic konkretnego. 3 miesiące po wyjściu ze szpitala miałam epizod depresyjny. W tamtej chwili brałam xetanor 20 rano, symle 75 rano oraz olanzapine 5 wieczorem, symle 75 wieczorem i trittico cała tabletkę wieczorem. Z uwagi na bardzo duży wzrost wagi (20 kg w 3 miesiace) olanzapina została zmieniona na rispolept, ale bez większych rezultatów. W tej chwili jestem na etapie wyjścia z Rispoleptu i zamiany na Ketrel (na razie 50).
Moje pytanie jest nastepujace:
-czy przy braku konkretnej diagnozy wskazane jest abym brała tak dużo calkowicie roznych specyfików?
-czy można w krótkim czasie zamieniać neuroleptyki z jednego na drugi?
-jaki neuroleptyk ma najlepsze wskazania jeśli chodzi o nieznaczny przyrost wagi?
Dzień dobry, żeby odpowiedzieć na te pytanie trzeba by całościowo zagłębić się zarówno, w dokładny przebieg objawów w minionych latach jak i dokumentację medyczną z dotychczasowych zaostrzeń chorobowych. Warto jednak pamiętać, że nie tylko sama diagnoza, a głównie Pani bezpieczeństwo i funkcjonowanie definiują często indywidualne postępowanie - w badaniach istnieje niezaprzeczalna korelacja między szybkim odstawieniem neuroleptyków po epizodzie psychotycznym, a drastycznym wzrostem ryzyka ponownego epizodu, stąd zapewne ich kontynuacja przez różnych lekarzy.
-Neuroleptyki można zamieniać, jednak powinno się to odbywać pod kontrolą psychiatry, często (ale nie zawsze) metodą "na zakładkę" by zminimalizować ryzyko wynikające ze zmiany leków.
-Lek trzeba dobrać indywidualnie pod Pani przebieg choroby i objawów, może mając na uwadze niekorzystne przyrosty masy ciała warto byłoby rozważyć lurazydon, jednak trzeba ocenić czy ten lek nada się u Pani pod innymi względami.

Zachęcam do wybrania jednego lekarza psychiatry podzielenia się z nim swoimi obawami, a następnie podjęcia starań o dobór skutecznej, ale też spersonalizowanej terapii. Częste zmiany lekarzy prowadzących też mogą wprowadzać chaos w procesie zdrowienia.

Pozdrawiam
lek. Miłosz Adach
Dobre Życie. Psychodynamiczne Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdańsku