W 2021 roku miałem wypadek samochodem, zderzenie z drzewem, jako pasażer, po kilku dniach w szpitalu

3 odpowiedzi
W 2021 roku miałem wypadek samochodem, zderzenie z drzewem, jako pasażer, po kilku dniach w szpitalu poza poobijaniem nie było żadnych problemów, dalej prowadziłem normalnie samochód, po kilku miesiącach podczas drogi na urlop zaczęło mi się robić słabo podczas prowadzenia, zjechałem na pobocze i zmieniłem się z drugą osobą, od tamtego czasu za każdym razem kiedy prowadzę samochód mam lęki, ataki paniki, uczucie że mogę zasłąbnąć, momentami mam wrażenie że zapominam oddychać, ostatnie 2 lata unikałem autostrad oraz dłuższych tras, kompletnie unikam tuneli, miejsc w których nie mogę się zatrzymać od razu, sporadycznie mam to samo uczucie w życiu codziennym np w sklepie podczas zakupów że mogę zasłąbnąc, w praktyce nigdy nie zemdlałem, ale budzi się taki lęk i "ciemno przed oczami" z zachwianiem równowagi, robiłem bardzo wiele badań typu rentgeny, rezonans, krzywą cukrową, ekg holder, lekarz rodzinny przepisał mi na próbę escitalopram 10mg, sertraline 50mg, venlafaxine 75mg, nexpram 10mg, afobam 0,25mg bez rezultatów
Dzień dobry, Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na rozwój zaburzeń lękowych, które pojawiły się w wyniku traumy związanej z wypadkiem samochodowym. Choć fizycznie udało się Panu wyjść z wypadku bez poważnych obrażeń, to psychicznie ta sytuacja mogła wywołać głęboki stres, który teraz manifestuje się w postaci lęków i ataków paniki, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu lub w sytuacjach, które przypominają Panu o tamtym wydarzeniu.

Unikanie pewnych sytuacji, takich jak autostrady, tunele czy dłuższe trasy, jest częstym mechanizmem obronnym w zaburzeniach lękowych, ale niestety może prowadzić do nasilania się objawów w dłuższej perspektywie. Lęk przed zemdleniem i towarzyszące mu fizyczne objawy, mimo że nie kończą się omdleniem, mogą być bardzo wyczerpujące i wpływać na jakość życia.

Skoro przepisane leki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć inne formy terapii, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która jest jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu zaburzeń lękowych i ataków paniki. W ramach takiej terapii możliwe jest stopniowe przełamywanie lęków oraz nauka strategii radzenia sobie z napadami paniki.

Zachęcam do skonsultowania się z psychoterapeutą specjalizującym się w terapii lęków i traum, aby wspólnie wypracować strategie, które pomogą Panu odzyskać kontrolę nad swoimi lękami i poprawić komfort życia. Ważne jest, aby nie zostawał Pan z tym sam i szukał wsparcia, które może pomóc w procesie zdrowienia.
Ponadto warto skonsultować się z psychiatrą, który jest odpowiednim specjalistą do pracy z lekoopornymi zaburzeniami. Zweryfikuje on dotychczasowe leczenie i wdroży nowy schemat leczenia. Pozdrawiam serdecznie, MB

Dzień dobry, jak sam pan zauważył, to ciało odzywa się gdy prowadzi pan samochód czy np. w sklepie, dając wrażenie, że „może pan zasłabnąć”, robi się „ciemno przed oczami” czy uczucie, że „zapomina pan oddychać”. Ciało jest nierozerwalnie związane z naszymi wspomnieniami, również traumatycznymi.
Dlatego warto rozważyć terapię traumy wykorzystującą pracę z ciałem - Somatic Experiencing, EMDR, EFT tapping lub podobne, które patrzą na człowieka całościowo, holistycznie - jako nierozerwalne połączenie umysłu i ciała. Pozdrawiam ciepło, MP.
Dzień dobry. Opisywane objawy mogą świadczyć o potencjalnym, rozwinięciu się zespołu leku napadowego w następstwie trudnych wydarzeń życiowych. Na pewno takich objawów nie można bagatelizować i zdecydowanie rekomenduje spotkać się ze specjalistą celem otrzymania odpowiedniej diagnozy. W kolejnym kroku rozpoczęcie odpowiednich działań psychoterapeutycznych celem zmniejszenia dyskomfortu. W przypadku braku terapii, zespół lęku napadowego może się pogłębić i znacznie ograniczyć funkcjonowanie. Praca w psychoterapeutą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym może tutaj pomóc. Pozdrawiam.