W badaniach laboratoryjnych kału wykryto u mnie jaja glisty ludzkiej. Lekarz przepisał mi lek Zentel

1 odpowiedzi
W badaniach laboratoryjnych kału wykryto u mnie jaja glisty ludzkiej. Lekarz przepisał mi lek Zentel, jedną dawkę już przyjęłam ( druga po dwóch tygodniach). Po jakim czasie od zażycia leku pasożyty zostaną wydalone? Czy członkowie rodziny powinni również przejść leczenie? Czy należy zmieniać i prasować pościel w trakcie leczenia? Czy istnieje ryzyko zarażenia bliskich osób poprzez kontakt fizyczny?
Dzień dobry,

Glista ludzka, znana także jako Ascaris lumbricoides, jest jednym z najczęściej spotykanych pasożytów u ludzi. Zentel, którego substancją czynną jest albendazol, jest często stosowany do leczenia tego typu zakażeń i jest zwykle skuteczny.

Co do Pana pytania:

Pasożyty zostaną wydalone: Lekarstwo działa poprzez zabicie pasożytów, które następnie są wydalane z kałem. Proces ten zaczyna się od razu po zażyciu leku, ale może zająć kilka dni do tygodni, aby całość pasożytów została wydalona.
Źródłem zarażenia glistą ludzką są pokarmy lub ziemia (geofagia u dzieci) skażone jajami glist, natomiast świeże jaja nie stanowią zagrożenia dla człowieka, dlatego niemożliwe jest samo zarażenie. Jaja glisty, aby stały się zdolne do wywołania inwazji, wymagają dojrzewania w środowisku zewnętrznym.
Z tego powodu zarażony człowiek nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla drugiego człowieka, dlatego w przypadku glistnicy często spotykane odrobaczanie wszystkich osób mieszkających z chorym jest nieuzasadnione.

Pamiętaj, że jeżeli jakiekolwiek objawy utrzymują się po leczeniu, powinien Pan skonsultować się z lekarzem, który może zasugerować powtórzenie leczenia lub wykonanie dodatkowych badań.

Mam nadzieję, że te informacje są pomocne i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!