W dniu dzisiejszym odebrałam wyniki z tomografu : badanie dwóch okolic anatomicznych bez i ze wzmo

1 odpowiedzi
W dniu dzisiejszym odebrałam wyniki z tomografu
: badanie dwóch okolic anatomicznych bez i ze wzmocnieniem kontrastowym. Badanie TK jamy brzusznej i miednicy wielofazowe. Rekonstrukcje przekrojów osiowych w warstwach 3,0 mm, wtórne 1,5 mm. Rekonstrukcje MPR. Dane klincze : nawrotowe dolegliwości o typie kolki nerkowej lewostronnej.
Ze względu na panującą sytuacje wizytę u lekarza mam w dość odległym terminie.
Proszę o informację czy sprawa jest pilna?
Nerki prawidłowej wielkości, zarysy regularne. Nerki wydzielają i wydalają środek cieniujący prawidłowo. UKM nerki prawej nieposzerzony, nerki lewej pełniejszy kielich górny i środkowy o poszerzonych przybrodawkowych częściach oraz przerośnięta kolumna środkowa. Moczowód lewy w odcinku podmieniczkowym uciśnięty przez żyłę jajnikową lewą (śr. ok. 1,1 cm). Poszerzone sploty naczyniowe okołomaciczne, zwł. po str. lewej/ Moczowód lewy widoczny na całej długości, do ujścia pęcherzowego, w ocenie porównawczej-pełniejszy max. szer. do 0,5-06 cm.
Bezpostaciowe zwapnienie w zakresie dolnej macicy wlk. ok. 1,6x 0,9 cm w mięśniako-włókniaku?
Pęcherz moczowy o gładkich i niepogrubiałych ścianach.
Odbytnica i tkani odbytnicze prawidłowe. Doły kulszowo-odbytnicze wolne od zmian. Narząd rodny odpowiedni do wieku.
Znamiennie powiększonych, patologicznych węzłów chłonnych wykonanym zakresie badania nie wskazano.
Aorta brzuszna, główne odgałęzienie radiologiczne bez zmian.
Wolny płyn w zachyłkach jamy otrzewnej przedziału nad i podkrężnicego nieobecny.
Przepulkina krążka m-k L5- S1.
Poza tym narządy jamy brzusznej i miednicy uwidocznione w badaniu TK bez uchwytu zmian radiologicznych.
Jamy opłucnej wolne od płyniu. W uwidocznionych partiach płuc zmian ogniskowych nie wykazano.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Sugeruję, aby Pani porozmawiała o tym z urologiem. Należy wiedzieć dokładnie z jakiego powodu lekarz Panią skierował na TK. Czy podejrzewał kamicę nerki, UPJO czy inną przyczynę. Opis badania co prawda nie wskazuje na obecność złogów nerkowych, ale ich jednoznacznie nie wyklucza.
Opis sugeruje UPJO, ale taka sugestia powinna być zawarta właśnie w opisie, a nie jest.
Ja osobiście chciałbym porozmawiać z radiologiem, chciałbym zobaczyć obrazy TK. Ale przede wszystkim chciałbym zobaczyć pacjenta, aby móc wydać jakąkolwiek opinię.
Jeśli obrazy faktycznie sugerują UPJO, należy wykonać badanie: renoscyntygrafia diuretyczna w protokole F +20.