W dzieciństwie chorowalam na astmę, mialam przepisane tabletki singular,ktora bralam , a gdy mi sie

1 odpowiedzi
W dzieciństwie chorowalam na astmę, mialam przepisane tabletki singular,ktora bralam , a gdy mi sie skonczyly, a astma ustapila- odstawilismy je,bo tak kazal nam lekarz. I od tamtej pory po astmie ani sladu. Nie mam jej ok .5lat albo i więcej,nie pamiętam dokladnie. Czasem tylko jak pojadę do kolezanki,czasem wracam i czuję lekkie chrabotsnie w plucach. Lub ostatnio jak byłam u lekarza ,bo mialam kaszel, to lekarka powiedziala mi , żebym do alergologa pojechala, ponieważ astma jest ,,wyciszona'', a w przyszlosci moge miec nawrot choroby? Czy to mozliwe?
Nie chce brac juz lekow od astmy, bo w dziecinstwie bylam pulchna, a wiem,ze takie leki powoduja tycie, pozatym mysle, że astma mnie opuscila,poniewaz wiem,ze sa przypadki, u ktorych naprawde ludzie mają dusznosci, a ja nie mialam jakichs napadow czy cos, tylko w najgorzszym okresje czasem mama podawala mi taki inchalator ,psiuknela i było ok...
Czy mam udac sie do alergologa?
Astma oskrzelowa jest chorobą o podłożu immunologicznym, która towarzyszy nam całe życie. Obserwujemy efekt wyciszenia objawów astmy u części pacjentów, którzy astmę mieli rozpoznaną w dzieciństwie. U pacjentów bezobjawowych zazwyczaj nie ma konieczności wprowadzania leczenia na stałe, ale warto być pod opieką alergologa, ponieważ u części osób objawy astmy wracają po okresie wyciszenia. Wielu astmatyków nie miało w ciągu życia klasycznego "ataku astmy", często objawy są mniej spektakularne tj. przewlekły kaszel, gorsza tolerancja wysiłku, świszczący oddech. Podłoże astmy u części pacjentów jest alergiczne - możliwe, że objawy u Pani są też powiązane z kontaktem z alergenem. Nieleczona astma prowadzi do zmian w drogach oddechowych, które z czasem są nieodwracalne i skutkują pogorszeniem wydolności oddechowej.
Proszę nie obawiać się, że powrót pod opiekę alergologa oznacza od razu powrót do leków na stałe - obecnie zalecenia leczenia astmy są takie, że u znacznej części pacjentów możemy zrezygnować z leczenia codziennego - leki podaje się tylko w razie zaostrzenia lub duszności. O leczeniu powinien zdecydować lekarz po badaniu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.